Když se nám někam zatoulá náš mazlíček, je to obrovský šok. Ale dnes máme spousty možností, jak zvířátko hledat a velkou šanci, že ho najdeme.
Hledat zvířátko nám pomůžou i kamarádi na sociálních sítích
Neměli bychom však panikařit bezprostředně po té, co náš mazlíček zmizí. Pokud je to zvířátko, které je zvyklé pobíhat venku, jako třeba kočka, ale i pes, je možné, že se do druhého dne vrátí. Pokud však jde o králíčka nebo papouška, je to trošku jiné.
Nemusíme ovšem váhat s prohledáváním blízkého okolí. Zvířátko se mohlo někde šprajcnout, spadnout, nebo se bojí a schovalo se. Podle toho, kdo se nám ztratil, přizpůsobíme místa, kde hledáme. Papouška budeme hledat na okolních stromech, kočku dalekohledem na střechách, ale prolezeme také kotelnu.
Dnes nám také mohou velmi přispět sociální sítě. Když poprosíte na Facebooku své přátele o rozšíření popisu zaběhlíka, jistě rádi pomohou. Touto cestou už se našel nejeden kamarád, sociální sítě mají totiž tu výhodu, že jakmile zvířátko někde někdo zahlédne, může o tom prakticky okamžitě podat zprávu ostatním angažovaným zachráncům.
Poptejte se sousedů, vyvěste letáčky a kontrolujte přírůstky v útulcích
Pochopitelně ale nezatracujeme ani klasické způsoby hledání. Velmi účinné je také poptat se sousedů, jestli se zvířátko nezaběhlo k nim. Pokud totiž sami chovají nějaká zvířata, mohl tam být váš mazlíček nalákán jejich voláním.
Dobrý způsob je rozšířit letáčky s fotkou a popisem vašeho zvířátka a s kontaktem na vás. Nezapomeňte je před vyvěšením zasunout do fólie, aby je nezničil déšť.
Další možností je pravidelná kontrola okolních útulků pro opuštěná zvířata. Některé útulky mají webové stránky, na kterých zveřejňují všechny své nové přírůstky. Pokud je nemají, nebojte se jim zavolat a poptat se.
Obrovskou výhodu máte v tom, že zvířata má ráda většina lidí a spousta z nich chová nějaké vlastní. Proto se vždycky velmi ochotně zapojují do hledání ztraceného mazlíčka, i když k vám nemají bližší vazby. Dokážou si totiž představit, jaké to je, přijít náhle o kamaráda.