5 zvířat, která vás úplně dostanou svou roztomilostí

Nejroztomilejší se nám zdají zvířátka, která vypadají jako mláďata. Velká hlava nebo velké oči, to je naše. Ale nezapomínáme ani na hebký kožíšek. My jsme pro vás vybrali pět zaručeně nejroztomilejších potvůrek. Taky byste se s nimi hned pomazlili?

Nejmenší opička světa dokáže otáčet hlavou až o 180 stupňů a fenci se bojí výrů

Nártoun filipínský je považován za nejmenšího primáta na světě a patří mezi ohrožené druhy. Měří pouhých 15 centimetrů a váží asi 120 gramů, takže je to opravdu mrňous. Jeho obrovské oči váží víc než jeho mozek. Také má extrémně pohyblivou krční páteř, takže dokáže otáčet hlavou až o 180 stupňů.

nartoun

Dalším rekordním mrňousem je fenek berberský. Tentokrát jde o nejmenší zvíře z čeledi psovitých. Jeho obdivuhodná ouška dosahují velikosti až 15 cm a fenek jimi velmi dobře slyší. Vypadají sice jako plyšáci, ale jsou to aktivní noční lovci. Sdružují se do smeček a v noci vyrážejí na lov. Mezi jejich přirozené nepřátele patří výři.

fenek

Latinské jméno pandy velké by se dalo přeložit jako “černá a bílá kočičí stopa”. Dlouho jsme neměli tušení, do jaké čeledi vlastně patří, až genetické testy ji zařadily mezi medvědovité. Panda je velmi závislá na prostředí, potřebuje totiž každý den sníst až 38 kilogramů bambusových výhonků, což není žádná legrace a bambusových porostů navíc stále ubývá.

panda_copyright Margan Zajdowicz

Kiwi snášejí skutečně obrovská vejce a nejmenší mravenečník žije na stromě

Novozélandský kiwi patří mezi nejtlustší opeřené ptáky. Skoro to vypadá, že byl tak líný, že mu křídla postupně zakrněla a zbyly jen malé pahýlky. Létat tedy neumí, ale za to má neuvěřitelný čich. Existuje pět druhů těchto ptáků a všechny jsou bohužel ohrožené. Zajímavé je, že jejich vejce dosahují až 20% velikosti dospělého kiwi.

kiwi

Snad úplně nejroztomilejším zvířátkem je poměrně málo známý hedvábný mravenečník. Podobá se ostatním svým příbuzným, ale je malinký a žije na stromech. Za tímto účelem je vybaven chápavým ocasem a velmi ostrými drápky. Má hebkou a nazlátlou srst, ale tato barva není jeho přirozeným zbarvením. Možná ji způsobují semínka stromů, která se mu zachycují v kožíšku.

hedvabny_mravenecnik