V pohádkách a českém folklóru se kočky neustále olizují nad miskou mléka. Ve skutečnosti je však strava těchto šelmiček mnohem složitější.
Kočka je pořád ještě šelma
Kočka je masožravec. Na rozdíl od psa, který se během soužití s člověkem stal všežravcem, je kočka stále nevyzpytatelná šelma, ať už vypadá jakkoliv roztomile. Proto tvoří maso velmi významnou část jejího jídelníčku.
Kočky jsou také velké individuality, každá bude chtít jíst něco jiného. Pokud vaše kočka neubírá na váze a je spokojená, když ji krmíte granulemi a konzervovaným masem, je vše v pořádku a nepotřebuje už žádné příkrmy. V kvalitních granulích a konzervách totiž dostane všechno, co potřebuje.
Může jíst kočka z misky vašeho pejska?
Pro výběr granulí a konzerv platí prakticky to, co pro psí krmivo – preferujte kvalitní značky bez příměsí soli, stabilizátorů, barviv a nestravitelných výplní jako sójová mouka, kafilerní tuky a popeloviny.
Pokud žijí v jedné domácnosti pes i kočka, chodí kočička často na psí granule. Nic se jí po nich nestane, ale nemůže se jimi živit namísto kočičích. Psí granule totiž neobsahují pro kočky životně důležitý taurin.
Krmení domácí stravou je obtížné, protože je prakticky nemožné poskytnout tak kočičce všechny látky, vitamíny a stopové prvky, které potřebuje. V takovém případě jí stejně budete muset pořizovat potravinové doplňky.
Syrové maso v zásadě neuškodí, ale mléko by mohlo
V posledních letech se propaguje názor, že pro kočku je lepší a přirozenější syrové maso. To se však nepotvrdilo a s konzervami přece jen nehrozí onemocnění, která může syrové maso vyvolat, např. salmonelóza.
Vaše kočička také potřebuje mít stále na dosah misku s vodou a granule je dobré jí namáčet. Co se týče podávání kravského mléka, je to nebezpečný mýtus. Kočky totiž neumí trávit laktózu a trpí z něho průjmy.
Díky tomu, že se kočky čistí olizováním, mívají v žaludku smotky chlupů. Proto potřebují potravu doplnit trávou. Venku to není problém, ale doma bychom pro ně měli pěstovat třeba šáchor.