Chtěli byste mít doma akvárium s něčím originálnějším, než jsou rybičky? Pořiďte si axolotla. Tito obojživelníci jsou vhodní i pro chovatele-začátečníky a drobnější exemplář stojí ve zverimexu kolem třiceti korun.
„Vodní dráček“ aneb axolotl mexický pochází z mexických jezer Lago de Xochimilco a Lago de Chalco – nikde jinde se v přírodě nevyskytuje. Dnes je volně žijící axolotl kriticky ohroženým druhem, protože jedno z jezer díky lidskému vlivu prakticky zmizelo, a druhé je silně znečištěné. Axolotl se ale chová i jako laboratorní zvíře, a právě tito, většinou albínští axolotlové jsou i domácími mazlíčky – roztomilé růžové „příšerky“ s hlavou olemovanou typickými keříčkovitými žábrami. Je ale možné sehnat i axolotla v původním, šedočerném zbarvení.
Axolotli jsou zajímaví tím, že ve volné přírodě (a většinou i v zajetí, pokud není přeměna vyvolána zvenčí) tráví celý život ve stadiu larvy, ve kterém se i rozmnožují. Tento jev se nazývá neotenie. Kromě toho mají téměř neuvěřitelné schopnosti regenerace – pokud například přijdou o končetinu, doroste jim nová. Larva axolotla může dosáhnout velikosti 35 cm a žije a 25 let.
Pokud si chcete axolotla pořídit, potřebujete pro dva vzrostlé jedince akvárium o objemu alespoň 50 litrů. Na dno dejte jemný štěrk nebo tupé kameny – vhodná se například břidlice.Můžete i vysázet pár vodních rostlin a umístit dovnitř větší kameny nebo jiné předměty, mezi které se mohou axolotlové ukrýt. Voda by měla mít teplotu kolem 20°C (v zimě kolem 10-12 stupňů.) Rozhodně by neměla být vyšší – při teplotách kolem 25°C jsou už axolotlové stresovaní a častěji onemocní a umírají. Vyvarujte se i prudkých změn teploty.
Axolotlové potřebují tvrdou vodu, která připomíná prostředí v jezerech jejich původu. Měla by být kvalitně filtrovaná – vodním dráčkům totiž škodí jak zbytkový chlor, tak i jiné chemikálie ve vodě. Citliví jsou i na kouření nebo aerosoly používané v místnosti, kde je umístěné jejich akvárium. Voda v akváriu by ale neměla proudit. Týdně je potřeba, podle znečištění akvária a teploty, vyměnit 20 – 100% vody. Vhodná je výška vodního sloupce do 30 cm, aby bylo možné krmit mloky pinzetou. Tak zajistíte, že každý jedinec dostane dost potravy a nebudou se navzájem okusovat.
Axolotlové jsou masožraví, proto je není vhodné chovat dohromady s rybičkami – pravděpodobně by skončily jako mločí potrava. Můžete je krmit nítěnkami a patentkami, žížalami, malými rybkami, měkkýši (s odstraněnou ulitou) či rybím masem. Maso teplokrevných živočichů není příliš vhodné, protože axolotlové nedokážou dobře strávit tuky v něm obsažené. Krmení stačí dvakrát týdně – v případě potřeby dokážou axolotlové vydržet i několik týdnů bez potravy, naopak překrmování jim může způsobovat nemoci.
Chov axolotlů není těžký a kvůli jejich neobvyklým vlastnostem a vzhledu je často najdete i v akváriích zkušených chovatelů mloků. Pokud tedy chcete originálního domácího mazlíčka, možná je pro vás vodní dráček ta správná volba.
Zdroj obrázku: https://www.flickr.com/photos/notionscapital/12421474935/