Akvárium a substrát – jak vybírat?

Při zakládání akvária bychom si měli dobře rozmyslet, jaký substrát použijeme na dno akvária. Tytam jsou doby, kdy toho nebylo příliš na výběr. Vyměnit nevhodně zvolený substrát v akváriu je „strašák“ každého akvaristy. Jedná se v podstatě o znovu založení akvária. Zde je pár rad, kterých bychom se měli držet při zakládání dna akvária.

Při výběru bychom se v prvé řadě měli soustředit na to, zda substrát neobsahuje vápenec, protože ten mění chemii vody. Zjistíme to tak, že na něj nalijeme trochu octu. Když reaguje např. zašuměním – obsahuje vápenec a není tudíž do akvária vhodný.

  1. A co velikost zrn?

Dále se budeme soustředit na velikost zrn. Vhodná je velikost mezi 3–5 mm jednotlivých zrn. Příliš malý rozměr není dobré použít, jelikož rostliny nemají v takovém podloží přístup kyslíku.

  1. Zaměřte se i na barvu

Také k výběru vhodné barvy si něco málo řekneme. Aby akvárium působilo co nejpřirozeněji, sáhneme po obyčejném říčním křemičitém písku. Jistě, černé podloží vypadá efektně, ale není přirozené. A písek bílý se velice špatně udržuje. Časem začne být zanesený a nezbude vám než jej vyměnit.

Určitě na dno akvária nebudeme pořizovat drť, která je cenově výhodnější, avšak její ostré hrany by mohly poranit ryby. A navíc nepůsobí přirozeně, jelikož jak víme, v řece se nachází písek a kameny zahlazené proudící vodou.

  1. Substráty dělíme do 4 skupin

Dále si řekneme něco málo o nabídce speciálních substrátů na trhu. Můžeme je rozdělit asi do 4 skupin.

V první je již zmiňovaný obyčejný křemičitý štěrk nebo písek. Pro pěstování rostlin však není příliš vhodný.

Dalšími jsou jílové pálené substráty bez živin. Je to v podstatě vypálený jíl, který drží svou konzistenci a nezakalí vodu. Je pórovitý a tím nám pomůže udržovat bakterie ve vyšším počtu. A působí přírodním vzhledem.

Dále jsou to sušené jílové substráty s obsahem živin. Jak již název napovídá jsou sušené, nikoliv pálené, jako ty předchozí. Je to sušená úrodná hlína, která akváriu dodá potřebné živiny pro růst rostlin.

A jako poslední máme zásobní substráty pod písky a pálené jíly. Jestliže se budete věnovat v akváriu z větší části také pěstování rostlin, je tento zásobní substrát vhodný pro výživu kořenů. Takže na dno nasypeme tento zásobní substrát a na něj pak použijeme písek nebo pálený jíl.