Zvířata jsme ve válkách využívali odjakživa. Zdálo by se, že s nástupem strojů a těžké techniky si zvířátka mohla od totálního nasazení odpočinout, ale stále jsou tu situace, kdy jsou lepší než technika.
Koně mohli z bitev zmizet s nástupem obrněnců a tanků, ale jsou ceněni pro úspornost a nenápadnost
Nejčastěji se ve válečných taženích používali koně, protože dokážou přepravovat náklad i válečníky. Bohužel, tato zvířata pak trpěla v bitvě stejně jako vojáci. Například u Waterloo jich padlo 30 000.
Ve 2. světové válce začali váleční koně ustupovat obrněným vozům a tankům. Ovšem po roce 2000 se koně do armád vrací v hojném počtu. Přibylo totiž konfliktů, ve kterých figurují armády bez prostředků na válečné technologie. A koně jim často slouží mnohem lépe.
Při konfliktech v pouštním nebo kamenitém terénu jsou koně a velbloudi nenahraditelní. Pomocí nich se dokážou bojovníci přesouvat téměř bleskově a napadají nečekaně nepřítele. Nehledě na to, že nejsou závislí na ropě.
Během vojenských konfliktů se využívají také psi. Jeden z nich se ostatně podílel na slavné operaci Neptunovo kopí, která vedla k likvidaci Usámy bin Ládina. Vojáci si půjčili psí čich – jejich pes měl odhalit kohokoliv, kdo by chtěl opustit pozemek, a v případě Ládinova útěku ho najít.
Izrael se pokoušel vycvičit supy a americké letectvo chtělo využít netopýry jako živé bomby
Ale v bitvách se využívají i mnohem exotičtější zvířata. Už Hannibal dokázal využít psychologického efektu kolosů, které jeho protivník nikdy neviděl – slonů.
Často se používají k přenosu depeší i ptáci. Nejoblíbenější jsou holubi, ale zkoušely se i husy. Izrael podle arabských zdrojů cvičil i špionážní supy. Americké letectvo dostalo za II. světové války dost bizarní nápad využít jako živé bomby netopýry, ale neosvědčilo se to.
Podobně pohořelo vojenské použití koček během studené války. Chirurgové jim měli implantovat špionážní mikrofony. Zkušební kočku, na které byla drahá operace provedena, však po pěti metrech přejelo auto…