Domácího mazlíčka měl snad každý z nás, ať to byl pejsek, křeček, morče, papoušek nebo nenáročná želva. Hodí se pro všechny chovatelé, pro děti i dospělé. Na světě existuje víc než dvě stě druhů želv, vodní, suchozemské. Stačí si jen vybrat takový druh, který se vám bude líbit. Věděli jste například, proč želvy potřebují zimní spánek? Nebo jak zjistíme věk želvy?
Zimní spánek u želv
Zvířata z Evropy a severních zemí USA jsou zvířata z takzvaných mírných pásem. A v zimě povětšinou musejí přežívat v jiném režimu, klidovém režimu. Nízká teplota a ne příliš pestrý výběr stravy jim neumožňuje přežívat v aktivním stavu, tak jak například v létě. Aby přežili, navozují takzvaný zimní spánek. Během něj se životní funkce zpomalují. Co například? Látkové výměny, tep srdce, dýchání, pohyby a podobně. Samozřejmě to platí také u želv.
Kolik je mojí želvě let?
Neznáte rok narození své želvy? Pak se musíte spolehnout na nějaký odhad. Můžete věk své želvy odhadnout podle délky želvy. Zhruba po třech letech bude mít želva jednu třetinu své konečné velikosti. Po dalších dvou letech dosáhne dvou třetin. Jde však o údaj, který je přibližný. Růst želvy závisí na životních podmínkách, které vaší želvě poskytujete. Stáří želvy není možno určit podle „letokruhů“, které mají želvy na krunýři.
Uctívaná zvířata
V Číně a Indii jsou želvy uctívaná zvířátka, jsou často patrony všech chrámů a jsou nedotknutelná zvířata. V těchto končinách se také objevuje řada příběhů. Povídek a mýtů, kde figurují právě želvy. Jde o jednu ze čtyř zvířat, které se označují za zvířata božská.
Známé druhy želv:
- Želva suchozemská
- Želva obrovská
- Želva vodní
- Kareta obrovská
- Želva sladkovodní
- Želva nádherná