Vybíráme psa: Belgický ovčák – Malinois

Přemýšlíte-li, že si do své domácnosti pořídíte psího kamaráda, pak obvykle odborníci a také veterináři radí pořádně se znovu zamyslet. Pořízení psa je věc, nad kterou musí důkladně popřemýšlet všichni členové rodiny. Jde do určité míry o závazek, který vám změní život. Pár let to nebude jen a jen o vás, ale také o tom zvířeti. Pokud jste pevně rozhodnutí, pak přistupujete k výběru plemena!

Základní informace

Svůj původ mají v Belgii, řadí se do kategorie ovčáckých a honáckých psů. Jejich srst je krátká, zbarvení bývá jen žluté s úhlování a černou maskou. Občas se může tolerovat trochu bílé barvy na hrudi nebo prstech. Jde o psa střední velikosti, který v sobě snoubí eleganci, sílu, neohroženost. Jeho aktivita vás může poněkud překvapit. Jde o psa vitálního, který je připraven vždy k akci. Potřebuje dostatečné množství pohybu, aby nezakrněl. Je to dobrý a inteligentní hlídač, který je vytrvalý. Možná i díky dobrému čichu se hodí pro práci záchranáře. Nejraději se pohybuje venku, na zahradě s kotcem je to ideální. Někdy může mít belgický ovčák nevyzpytatelnou povahu, může těžce snášet odloučení, zradu, na svém pánu být až příliš závislý. Je nepřešlechtěný, spolehlivým ochráncem.

Temperament a šikovnost

Je temperamentní, miluje děti, umí si s nimi hrát dlouhé hodiny. Ač nemusí vypadat, jde o rodinného psa, který ze všeho nejvíc touží po přízni rodinných příslušníků. Je svérázný, houževnatý, jeho temperament je velmi živý, potřebuje k životu pohyb. Na rozdíl od ostatních psů jeho srst netrpí specifickým psím zápachem, nepotřebuje zvláštní péči, bez problémů snáší sníh, déšť, má rád zimu i horko. Belgický ovčák Malinois se nejlépe hodí pro služební a pracovní účely.