Vybíráme psa: Australský honácký pes

Přemýšlíte-li, že si do své domácnosti pořídíte psího kamaráda, pak obvykle odborníci a také veterináři radí pořádně se znovu zamyslet. Pořízení psa je věc, nad kterou musí důkladně popřemýšlet všichni členové rodiny. Jde do určité míry o závazek, který vám změní život. Pár let to nebude jen a jen o vás, ale také o tom zvířeti. Pokud jste pevně rozhodnutí, pak přistupujete k výběru plemena!

Základní údaje

Jde o psa původem z Austrálie, jehož srst je drsná, hustá a krátká. Váží obvykle do pětadvaceti kilogramů a výška bývá do padesáti centimetrů. Zbarvení bývá modré, často modře skvrnité, tečkované nebo červené. Jde o psa silného, veskrze kompaktního, symetricky a dobře stavěného. Jde o psa pracovního, který velmi dobře a ochotně splní úkol, který před něj postavíte, ač je úkol sebeobtížnější. Kombinuje mohutnost, sílu, vyváženost a také dobré svalové kondice. Je silný, vytrvalý a také hbitý. Může se u něj často objevovat sklon k tloušťce či vyhublosti, to je však závažná vada, proto je nutno jí řešit.

Jde o honáckého psa, avšak se tomu dnes věnuje velmi malé procento těchto psů. Jde o velmi všestranného psa, který si skvěle najde adekvátní zaměstnání, které jej bude bavit. Účastní se rád závodů, přehlídek, jsou však také velmi dobrými hlídači a také poměrně milými a ochranitelskými společníky. Hodí se pro sportovní kynologii, agility a podobně. Jde o hodně vitálního psa, které nemívá žádné choroby nebo netrpí dědičnými vadami.

Je oddaný ochránce, často chrání své stádo a majetek. Není důvěřivý k cizím lidem, takže je bere jako vetřelce. Je dobré mu dát najevo, kdo je přítel a kdo ne. Musí být dostatečně ovladatelný, což správnou výchovou lze dosáhnout.