Bílá barva u zvířat ve volné přírodě je nesmírně vzácná, protože vzbuzuje obrovskou pozornost predátorů. Proto se albíni jen málokdy dožijí dospělosti. My máme to štěstí, že naše oceány hostí bílou velrybu jako vystřiženou z románu Hermana Melvilla. Jmenuje se Migaloo a je to keporkak.
Migaloo je s námi už přes 20 let
Nejčastěji bývá tento bílý kytovec pozorován na pobřeží Austrálie. Poprvé byl spatřen v roce 1991, když byl ještě mládě. Původně vědci těmto pozorováním nechtěli věřit. Bílá barva je totiž v přírodě vidět do daleka a albínsky zbarvení jedinci nemají žádnou šanci se schovat.
Migaloo však přežil do dospělosti a to je prakticky zázrak. Dnes už si na tohoto obra hned tak někdo netroufne, ale mohou ho pronásledovat jiná nebezpečenství. Jeho bílá kůže je špatně chráněná před UV zářením, což může znamenat tvorbu cyst a zánětů.
Největší světová celebrita – rozměry tedy určitě
Také jeho sláva je poněkud kontraproduktivní. Je slavnou mořskou celebritou, a proto ho po celém světě pronásledují mraky „fanoušků“. Zákon na ochranu keporkaků vydala Austrálie z velké části právě kvůli Migalooovi. Nikdo se k nim nesmí přiblížit v lodi blíže než na 500 metrů a v letadle na 700 metrů pod hrozbou pokuty, která by mohla dělat až 330 000 českých korun.
Migaloo ale není jen senzace pro milovníky mořských savců. Díky svému snadno pozorovatelnému zbarvení je přínosem i pro biology, kteří na něm mohou sledovat chování keporkaků a poučit se o jejich migraci.
Migaloo už není v oceánu sám
Pokud se nestane nic nepříjemného, budeme mít to potěšení sledovat bílý majestát Migalooa ještě docela dlouho. Keporkaci se totiž dožívají až 90 let!
A aby toho nebylo málo, v loňském roce se potvrdilo pozorování dalšího bílého keporkaka. A je to mládě. Sice se neví s jistotou, jestli jde o potomka Migalooa, ale přesto už dostal jméno Migaloo Junior. Tak doufejme, že se dožije aspoň tolika let jako jeho zatím nepotvrzený otec.