Psí zlozvyky, jak je řešit?

Máte doma zvířecího mazlíčka, ale má některé návyky, které působí problémy? I pejsci mohou mít zlozvyky. Mohou například dlouho a neúnavně štěkat, neustále žebrat u stolu o jídlo, skákat na každého, kdo se objeví a podobně. To se přirozeně nelíbí vám ani lidem okolo. Jak tyto problémy řešit?

Nadměrné štěkání

Psi běžně štěkají, je to jejich způsob dorozumívání. Psi obvykle štěkají v nějaké reakci, když slyší za dveřmi hluk, což berou jako hlídání. Jestliže se jim někdo nelíbí, cítí se v ohrožení. Ale když bude štěkat nepřetržitě a to třeba půl hodiny, pak už jde o zlozvyk. Je to nepříjemné, obtěžuje to nejen vás, ale také lidi okolo. Jestliže někdo zazvoní a váš pes začne extrémně štěkat, pak jej můžete chvíli nechat štěkat, ale pak mu důrazně říci, že takhle to nejde. Sevřete mu jemně čumák a dejte mu jasný povel, že takhle ne. Například slovy „Ticho!“ „Neštěkej!“ a podobně. Ve chvíli, kdy váš pes štěkat přestane, pak je dobré jej odměnit.

Žebrání u stolu

Podobně je třeba zakročit i ve chvíli, když váš psí miláček žebrá jídlo od stolu. Je nutno, aby měl své stálé místo, kam jej můžete vykázat. Buďte důslední, pomoci si můžete například také gestem, kdy psovi ukážete, že má jít na místo. Ve chvíli, kdy dojíte a odejdete od stolu, pak svého psího miláčka pochvalte, že je šikovný a můžete jej odměnit nějakým pamlskem.

Pozitivní přístup

Jestliže váš pejsek sem tam předvede nějaký ten zlozvyk, snažte se o pozitivní přístup. Nekřičte na něj ihned, ale spíše ho nejdřív jemně upozorněte, že tohle se nedělá. Vždycky je lepší nejdřív nekřičet a vysvětlit to pejskovi. Ideálně pak můžete odvést pozornost pejska k něčemu jinému. Důslednost, ale pozitivní přístup, to je klíč ke zbavení psích zlozvyků.