Také vám vštěpovali, že fair play ne velmi důležitý a vy to následně vštěpujete svým dětem? Smysl pro fair play je zkrátka důležitý a v lidském chování jej najít můžeme i, bohužel, nemusíme. Nové výzkumy však naznačují možnost, že fair play mají také zvířata a dokonce, že jde o klíčový prvek v chování vlků a psů.
Lidské instinkty a chování
V běžném životě víme, kdo se k nám chová špatně a kdo naopak dobře, máme na to cit. Smysl pro spravedlnost je v nás zakořeněn a snad každý ví, že když se k nám někdo chová špatně, rychle se naučíme, že s takovým člověkem se nebudeme bavit, nebudeme s ním nic řešit. A vědci věří, že podobné chování se dá najít snadno u primátů. Pokusy z roku 2008 ukázaly, že i psi mají jistou citlivost na nespravedlnost a bezpráví. A co víc, univerzita ve Vídni ukázala, že i vlci to mají podobně.
Testování psů a vlků
Vědci zkoušeli testovat podobně vychované psy a vlky, kteří žili ve smečkách. Snažili se tak zjistit, zda tento smysl se projevuje i u psů a vlků. Vždy jednoho psa a jednoho vlka umístili vědci do klecí, které měly bzučáky. Když je zvířata packou zmáčkla, dočkali se odměny. Jindy například, když prováděli nějaký úkol, jeden z nich nedostal žádnou odměnu, zatímco ten druhý ano. A co se ukázalo? Zvíře, které odměnu nedostalo, odmítlo dále plnit nějaký ten úkol. Když se objevila opravdu značná nerovnost, prostě přestali spolupracovat. U některých to byl velmi rychlý proces.
Smysl pro fair play v genech
Tento výzkum ukazuje, že smyslu pro fair play se psi nenaučili během domestikace, ale že jí měli už předtím, pravděpodobně od společného předka psa a vlka. Ve výzkumu také hrála roli i otázka hierarchie, tedy ti psi a vlci, kteří stáli na společenském žebříčku výše, přestali spolupracovat rychleji, urazili se.