Když začíná venku jaro, obvykle se to u alergiků nesetkává s úplným úspěchem. Snaží se hledat nějaké ty léky, které by pomohly, ale většina jich jen uspává, takže toto období, kdy všechno okolo kvete a pučí je hrůzou pro jiné. Lidé si s alergiemi obvykle poradí, není to až takový problém, existují léky. Jenže co taková zvířata? Mají i oni alergie? A jak se vlastně projevují?
Až třicet procent psů
Ano, až třicet procent psů trpí alergiemi. Nedají se u zvířat asi úplně vyléčit, podobně jako u lidí, ale je možno je mírnit a předcházet jim. Alergie se mohou objevovat při konzumaci nevhodných krmiv, může to být vlivem kousnutí blechy. To jsou asi nejčastější alergie u psů. Ovšem alergické reakce mohou způsobovat také věci jako u lidí. Psi tímto trpí, ale na rozdíl od lidí si neumí říct, co je bolí.
Příznaky alergií:
- Časté škrábání
- Zanícená kůže
- Ekzémy na kůži nebo v oblasti řitních žlázek
- Zarudlé ušní boltce
- Zvracení
Alergie na složku v potravině
Lidé si často myslí, že alergii mají psi na granule celkově, ale není tomu skutečně tak. Jedná se často o jednu určitou složku, která se v granulích objevuje. Asi každý sedmý pes má tyto problémy a je citlivější na krmivo, které se mu dostává. Často to bývá alergie na lepek jako například pšenice nebo sója. Dále jde o alergii na chemické konzervanty typu BHA, BHT, sorban draselný a podobně. Alergie se projevují až dva roky poté, co je pes konzumuje, takže je třeba mít se na pozoru.
Jakým psům hrozí alergie?
Hypoalergenní strava je pro alergické psy důležitým krokem, který jim pomůže minimalizovat alergie. Následně je dobré používat hypoalergenní šampony a kosmetiku, která má zklidňující účinky a psům pomáhá. A jaké psy alergie nejvíc postihuje? Jezevčíky, pudly nebo kokršpaněly!