Přejídání a tloustnutí se objevuje nejen u lidí, ale také u psů. Jde o problém, který působí na zdraví pejska, na celé jeho tělo. Je několik příčin, které vedou pejsky k přejídání a následnému tloustnutí. Přinášíme vám pár rad, které by mohly pomoci léčit tento psí zdravotní problém.
Příčiny tloustnutí a přejídání:
- Cukrovka
- Nedostatečná funkce slinivky břišní
- Snížená funkce štítné žlázy
- Soutěživost s ostatními pejsky
- Nuda
- Nedostatek pohybu
Cukrovka u psů se projevuje velkou žravostí, zvýšenou žíznivostí a hubnutím. Ti psi, jejichž organismus neprodukuje dostatek trávicích enzymů, nedostatečně funguje slinivka břišní v podstatě hladoví a to i ve chvíli, kdy žerou hltavě. Nedostatečná aktivita štítné žlázy zase u psů zpomaluje metabolismus. Následkem je, že i při normálním stravování a dietě pejsek tloustne. Tato porucha se často spojuje s apatií a olysáním.
Léčba tloustnutí a přejídání pejsků
Jestliže máte pocit, že má váš pejsek cukrovku, pak je nutno poradit se s veterinářem, který pejska vyšetří, zjistí, zda opravdu cukrovku má a tím pádem jej začne léčit. Cukrovka se obyčejně léčí dávkami inzulínu.
Nedostatečná funkce slinivky břišní lze diagnostikovat hematologickým vyšetřením, vyšetřovat je možno také krev nebo výkaly. Tato nedostatečná funkce se léčí dodáváním enzymů.
Veterinář také může zjistit, zda má pejsek dostatečně aktivní štítnou žlázu. Pokud se zjistí, že tomu tak není, je nutno funkci upravit pomocí léků.
Zdravotně v pořádku
Co však dělat, když veterinář provede všechna vyšetření a ta se ukážou jako negativní? Pak je dobré zvážit, jestli za tloustnutím a přejídání nestojí nuda nebo soutěživost mezi psy. Pokud máte dva a více pejsků, mohou se předhánět v tom, kdo sní víc, nebo jednoduše rychle hltají jídlo, aby na ně vůbec zbylo. V takovémto případě se poraďte s veterinářem a podávejte nízkoenergetickou dietou. Můžete zkusit také krmit pejsky odděleně.