Písek pro činčily

Činčila patří do skupiny hlodavců. Její původní domovinou jsou jihoamerické Andy. V minulosti byla lovena pro svoji kožešinu. V současné době se s ní můžeme setkat jako s domácím mazlíčkem v řadě našich domácností.

Pokud se rozhodnete pořídit si činčilu jako domácího mazlíčka, aby prospívala a byla spokojená, je potřeba jí pořídit dobrou výbavu. Základ stravy tvoří seno a k dispozici by měla být vždy i voda. Pro chov je vhodná klec s více patry, větvemi pro šplhání a úkryty. Velmi důležitý je pro činčily písek.

Proč činčily potřebují písek?

Nejedná se o obyčejný písek. Je to speciální druh určený ke koupání. Činčily se totiž nemohou koupat ve vodě. Očistu srsti jim umožňuje právě speciální koupací písek. Ten odstraní nejen nečistoty zachycené v srsti, ale také srst vypadanou a mastnotu. Koupání v písku také podpoří lesk srsti a pomáhá bojovat proti plísni. Ta způsobuje silné vypadává srsti (mnohdy je pak činčila holá, bez srsti).

Písek se dá pořídit v chovatelských potřebách nebo zverimexech, v kamenných prodejnách i na e-shopech. Je upravený tak, aby vyhovoval potřebám činčil a zároveň nezbarvoval jejich kožíšek. Ideální je písek prachový, je sice cenově dražší, ale je to ideální přírodní odmašťovadlo.

Vhodný písek pro činčily najdete na http://www.domacizviratko.cz/

Koupání činčil

Pro koupání je potřeba speciální nádoba, ideálně vyšších rozměrů. Činčily totiž během koupání vyhazují písek z nádoby. Lze použít menší akvárium, skleněnou kouli nebo velkou sklenici položenou podélně. Můžete však využít i keramické, skleněné, plastové nebo nerezové misky s vyšším okrajem

Do nádoby vsypte písek a vložte do klece, kde necháte stát asi půl hodiny. Jakmile se činčily vykoupou, nádobu s pískem zase z klece vyjměte. Písek je potřeba vyčistit, ideálně prosít přes sítko.

Nádobu můžete také nechat volně postavenou v bytě v době, kdy necháváte činčily venčit.