Norská lesní kočka

Tito severští huňatí obři jsou skvělými společníky. Ač se to nezdá, protože stovky let žili divoce ve volné přírodě, jsou velmi společenské a nesnáší samotu. V České republice není toto plemeno zatím příliš rozšířené, ale usilovně se na tom pracuje, protože se stále více lidí zajímá o tyto kočičí velikány. A právem, protože patří k jedněm z nejkrásnějších na světě.

Dříve uctívané jako božstvo

Záznamy o těchto stvořeních sahají hluboko do historie, první zmínky lze najít již ve starých pamětech Vikingů, konkrétně ve sbírkách islandských epických písní s námětem severské mytologie s názvem Edda. Hovoří se v nich o velkých kočkách s huňatými ocasy a vysokýma nohama. Dle pověsti byl vůz bohyně plodnosti Freyi tažen právě norskými lesními kočkami. Lidé je ctili natolik, že stavěli na svá pole i v blízkosti obydlí misky s mlékem a doufali v jejich přízeň. Jejich pravý původ ale není přesně znám. Předpokládá se, že by mohly být potomky skotských divokých koček přivezených na lodích Vikingy někdy kolem roku 1000 našeho letopočtu. Existují i teorie o tom, že jsou norské lesní kočky potomky tureckých angor či ruských dlouhosrstých koček. Během druhé světové války byly téměř vyhubeny, ale naštěstí se je podařilo zachránit a roku 1976 bylo plemeno uznáno světovou organizací FIFe.

Hrdá a robustní stvoření

Norské lesní kočky jsou velká a silná stvoření, dožívají se obvykle čtrnácti až šestnácti let, samice váží 4 až 6 kg, samci 5 až 8 kg. Podobně jako u rysa, i tato zvířata mají v uších štětičky a chomáče trčících chlupů. Člověka na nich nejvíce zaujmou jejich silné nohy a dlouhý ocas, který by měl ideálně dosahovat až ke krku. Jejich srst je dlouhá a je překryta voduodpuzujícími chlupy, neměla by být nikdy suchá, příliš hedvábná či zplstnatělá, je dobré dbát na pravidelnou péči a pročesávání kožíšku.

Základní povahové rysy

  • Společenská: Norské lesní kočky jsou velmi společenské, vyhledávají velké množství pozornosti, o kterou si umí velmi energicky říct. Jsou přátelské a dobře se snášejí i s jinými kočkami. Obzvláště v případě, že trávíte delší čas mimo domov, je vhodné pořídit k ní další kočku.
  • Aktivní: Tato zvířata dokáží být nesmírně aktivní, díky dlouhým a silným drápům jsou mistry ve šplhání, ve volné přírodě dokáží lézt dokonce i po holé skále. Pokud plánujete jejich chov v bytě, určitě byste jí měli zajistit kvalitní kočičí strom či jinou možnost k vybití energie. V přírodě dokáží být úspěšnými a hbitými lovci.
  • Inteligentní: Toto plemeno se vyznačuje svou inteligencí a klidnou povahou, snese se s dalšími zvířaty.

 Společník do domácnosti

Pokud patříte mezi milovníky koček a norská lesní vás uchvátila, můžete si ji pořídit. V České republice existuje několik stanic, které nabízejí koťata tohoto plemene s čistokrevným původem a PP. Jejich cena se však liší, záleží na původu rodičů, prestiži chovné stanice, benefitech a dalších faktorech. Obecně lze ale počítat s cenou okolo 15 tisíc Kč. Připravte se také na to, že před pořízením nového člena domácnosti byste měli kočce zajistit vše potřebné, tedy kvalitní krmivo, kočičí strom neboli škrabadlo, nějaké hračky či pelíšek, záchod s dobrým kočkolitem a misky na jídlo a vodu. Rozhodně nejde o levnou investici, ale vrnící kočka v klíně vám to určitě oplatí. Pokud nedisponujete potřebnou částkou, půjčka ihned na účet je pro vás tím pravým řešením. Peníze budete mít k dispozici téměř okamžitě. Krátkodobé půjčky jsou v posledních letech velmi oblíbené a žádané, protože jsou téměř bez rizika, snadno se splácejí a jsou vhodné i pro studentky, seniory a matky na mateřské dovolené. Pokud si nejste jisti, jakou částku budete přesně potřebovat při nákupu vybavení, zřiďte si kontokorent. Jedná se o službu, kterou poskytuje běžná banka jako doplněk k účtu, umožňuje vám čerpání peněz i v případě, že nemáte dostatečné finance. A pořízení nového čtyřnohého společníka už nebude nic bránit.