Chystáte se svému dítěti pořídit morče? Promyslete si předem , co tohle přátelské zvířátko potřebuje, abyste pak nebyli zaskočeni. Péče o morče je snadná a pod dohledem dospělého ji zvládne i menší dítě, přesto je předtím, než si ho přinesete domů, potřeba některé věci zvážit.
Než podlehnete prosebnému dětskému pohledu a vyrazíte do zverimexu, zkuste si zodpovědět následující otázky:
– Nemá někdo z vaší rodiny alergii na srst nebo na seno?
– Máte dost peněz nejen na běžnou péči o morče, ale i rezervu pro případ, že by bylo potřeba ošetření od veterináře? Náklady na případné léčení mohou být mnohem vyšší, než výdaje za krmení a podestýlku.
– Máte dost času? Morčata jsou společenská zvířata a bez pozornosti trpí. Pokud si nejste jistí, jestli se mu zvládnete dostatečně věnovat, pořiďte si morčata raději dvě.
– Máte doma dost prostoru? Morče potřebuje přiměřeně velkou klec, a také volný výběh po bytě. Dokážete se smířit se sbíráním bobků, případně i s ohlodaným nábytkem?
– Máte někoho, kdo vám morče pohlídá, až pojedete na dovolenou?
– Morče se dožívá osmi až deseti let. Jste si jisti, že se vašemu dítěti péče o něj neomrzí, a pokud by se to stalo, jste ochotni se o něj starat sami?
Pokud jste si na výše uvedené otázky odpověděli uspokojivě, můžete se vydat pro morče. Odkud ho ale pořídit? První volbou mnoha lidí bývá většinou zverimex. Dejte si ale pozor, abyste si odtud neodnesli zvíře, které je nemocné. Věnujte pozornost tomu, jestli jsou morčata držena v čistém prostředí, jsou aktivní a vypadají zdravě. Nekupujte si morče z místa, kde o ně není dobře postaráno.
Lepší možností je pořízení morčete od chovatele. Dobrý chovatel by vám měl umožnit morčátka navštívit i několikrát a ukázat vám, v jakém prostředí vyrůstají. Měl by být ochotný vám odpovědět i na případné budoucí otázky ohledně vašeho mazlíčka. Každý, kdo vám prodává morče, by vám měl být schopný poskytnout instrukce ohledně toho, jak se o něj starat.
Ještě než si morče přinesete domů, měli byste pro něj připravit klec. Pro jedno morče by měla mít rozměry alespoň 80 x 45 cm, pro dvě 100 x 50 cm. Pokud máte jen jedno morče, měli byste jeho klec umístit tak, aby na vás vidělo. Pomůže mu to, aby se necítilo osamělé. Morče můžete ubytovat i v kotci na zahradě, je ale potřeba zajistit, aby byl dobře zateplený a utěsněný, zabezpečený proti dešti i proti přímému slunečnímu světlu. V zimě je vhodné morčatům v kotci přitopit.
Do vybavení klece pro morče patří jesle na seno, které zabrání tomu, aby se seno, které je důležitou součástí potravy morčat, neválelo po zemi a morčata do něj nekálela. Dále je potřeba miska na vodu nebo napáječka – napáječka je vhodnější, protože chrání vodu před znečištěním – a miska na krmení. Vybavení klece završí domeček nebo stříška, pod kterou se může morče schovat, a větvičky či polínka z ovocného stromu na okusování.
Jako podestýlka poslouží hobliny, seno nebo buničina. Podestýlku můžete kvůli vyšší savosti podložit ještě vrstvou novin. Piliny, které jsou příliš jemné, by se morčeti mohly dostat do čumáčku a do očí a jsou proto jako podestýlka nevhodné.
Klec je potřeba jednou za týden vyčistit. Je také vhodné denně vybrat zbytky potravy, aby nezplesnivěly, a jednou za měsíc klec vydezinfikovat speciálním přípravkem, který koupíte ve zverimexu. Mytí klece mýdlem či jinými mycími prostředky není vhodné, morče by se jimi mohlo otrávit.
Jako potrava se nejlépe hodí speciální směs pro morčata, kterou najdete ve zverimexexh. Morčata ale potřebují denně jíst také seno – pomáhá totiž jejich trávení – a potraviny s obsahem vitaminu C, který si jejich organismus neumí vyrobit. Proto je třeba dávat jim kromě směsi zrní či granulí také zeleninu a ovoce. Na okusování se hodí kus tvrdého chleba, na kterém si morče může brousit zuby.
Nejoblíbenější pochoutkou morčat je čerstvá tráva nebo byliny. Morčatům můžete natrhat pampeliškové listy i jetel, nebo například kokošku pastuší tobolku. Buďte ale opatrní, abyste rostliny nesbírali u silnice, na místech, kde se venčí psi, nebo na místech, která byla ošetřena postřikem. Pozor také, aby tráva nebyla zapařená.
Při krmení si dávejte pozor na zelí a salát – větší množství zelí může morčeti způsobit plynatost, na kterou může až zemřít, hodně salátu zas může mít za následek průjem. U březích samic se také vyhněte červené řepě, která způsobuje potrat.
Morčatům je někdy potřeba zastřihovat drápky, aby nepřerostly a nepřekážely při chůzi. Můžete je nechat zastřihnout u veterináře, nebo si pořídit speciální kleštičky a zastřihovat sami. Drápky by se neměly zastřihovat nůžkami, obzvlášť ne nůžkami s ostrým hrotem, o který se morče může při prudkém pohybu zranit.
Pokud na své děti dohlédnete, aby se o morče dobře staraly, neexistuje pro ně vhodnější domácí mazlíček. Morčata mají mírnou, neagresivní povahu, ráda se mazlí a se svými majiteli si budou s radostí „povídat“ pomocí charakteristického bublání a kvíkání.
Zdroj obrázku: http://pixabay.com/cs/mor%C4%8De-mor%C4%8De-d%C5%AFm-cavia-li%C5%A1aj-forma-467399/