Sledujete-li v televizi počasí a oni hlásí, že bude hezky, nemusí to vždy stoprocentně vyjít. Sami to určitě dobře znáte, že hlásí hezky a teplo, vy se rozhodnete pracovat na zahrádce a od rána začne hustě pršet. A zahrádka zahálí. Jak tedy lépe předpovídat počasí? A co taková rosnička? Je to jen mýtus? Nebo pravda?
Meteoroložka rosnička
O rosničkách se od pradávna říká, že umí předpovídat změnu počasí. Také kvůli tomu se stala patronkou meteorologů. Jak to s ní tedy je? Je opravdu tak schopnou pomocnicí a určuje, jaké bude počasí? Umí vycítit, jak bude další den? Zdali bude teplo nebo bude zima a vy si budete muset připravit deštníky?
Dejte rosničce do sklenice žebřík a ve chvíli, kdy po něm začne šplhat, tak se bude měnit počasí. Nebo se také říká, že když jsou rosničky hodně slyšet, bude docházet ke změně počasí. Je tomu skutečně tak? Nebo je to celé jen nesmysl lidí, kteří si to v dávných dobách vymysleli a teď se to šíří?
Zvířata reagují
Podobně jako všechna zvířata, tak i rosnička reaguje na změnu počasí. Odborníci tedy o ní, jako o meteoroložce, která by pomáhala s určováním počasí, velmi pochybují. Vždyť rosnička ve sklenici, která se pohybuje nahoru a dolů nemá s určením počasí vůbec nic společného. Nahoru se vyšplhá tehdy, kdy se jí bude chtít.
Rosničky reagují na úplně jiné podněty. Například se během rozmnožování drží u vody a skřehotají, aby svolávaly jiné rosničky k páření. Nemá to tedy vůbec nic společného s tím, že se začíná měnit počasí. Pověra, že rosničky určují počasí je tedy jen mýtem, který se traduje už velmi dlouhou dobu. Zvířata obecně mají jinak vyvinuté smysly, a proto jsou schopny vnímat změnu atmosférického tlaku jinak. Žádným spolehlivým ukazatelem však nejsou.