Oceány jsou plné mikroplastů a množství tohoto odpadu neustále roste. Neustále se hledají účinné způsoby, jak s mikroplasty bojovat a zdá se, že nejlepšími pomocníky by mohly být mušle. Mušle dokáží mikroplasty absorbovat a následně je vyloučit, aniž by došlo k poškození jejich organismu. Plastové částice se ukládají do trusu mlže, který by podle vědců mohl být použit pro biopalivo, protože je plný uhlíku.
Experiment přináší slibné výsledky
Pokus poblíž mořské laboratoře v Plymouthu v Anglii zkoumá, kolik mušlí by bylo zapotřebí k úspěšnému čištění oceánu od mikroplastů. Záznam blogu biologa z EPA naznačuje, že jedna dospělá mušle může filtrovat krmivo přes 15 galonů vody denně a že 6 mil dlouhé mušle dokážou odstranit 25 tun pevných částic ročně.
V jednom z prokázaných experimentů se umístilo 300 mušlí do průtokové nádrže, kde byly mušle zásobované fytoplanktonem a mikroplasty. Mušlím se mohou absorbovat 25% mikroplastů ve vodě, což je skvělý výsledek. Výzkum byl financován za pomoci grantového projektu Waitrose Plan Plastic, který je financován prodejem plastových tašek v obchodě Waitrose ve Velké Británii.
Projekt by mohl zjistit využití u ústí řek
“Dosavadní pokusy byly extrémně slibné a jsme velmi nadšeni z pozitivních dopadových systémů, které by tyto potenciálně mohly mít na ústí řek, zejména v místech, kde by se mohly hromadit mikroplasty, jako jsou přístavy, přístavy nebo poblíž čistíren odpadních vod,” řekl profesor Pennie Lindeque, vedoucí vědy – mořská ekologie a biologická rozmanitost, v tiskové zprávě.
“Byl to opravdu vzrušující experiment, protože jsme vždy doufali, že mušle budou mít schopnost filtrovat mikroplasty, ale dělají to opravdu dobře a dělají to bez poškození sebe,” říká Lindeque.
A přesto se po celém světě testují vhodné technologie pro sbírání mikroplastů z oceánů, nakonec to mohou být živé tvorové, kteří nám nejvíce většinou z odstraněním tohoto nebezpečného odpadu.