V říši lidé většinou víme, jak funguje péče o děti, ale jak je to v té zvířecí? Pečují o mláďata také samci, tedy otci nebo to je všechno opět jen na samičkách, tedy maminkách? Ve většině případů se stará právě samice. Otec se buď na starosti o mláďata podílí, nebo vůbec ne. Ovšem i v této říši existují výjimky, kde se o potomstvo stará otec a to dokonce jako jediný.
Starostlivý otec
Existují i v této říši samci, kteří se o mláďata starají. Týdny hladoví, snaží se zajistit potravu pro své potomky, chrání je před hrozivými predátory, bojuje s nimi, staví hnízda, která jsou bezpečná a odolná před vlivem počasí. Následně se snaží mláďata připravit na samostatný život, učí se a krmí. Kdo se řadí mezi tyto starostlivé otce?
Pštros dvouprstý
Během období hnízdění a sezení na vejcích, které obstarává samec pštrosa, je to pro ně velmi náročné. Nesmí se v noci vzdálit, protože mohou hrozit útoky nebezpečných predátorů. Ti v noci mohou pštrosí vejce ukrást nebo rovnou sníst. Pštros tak obvykle celou noc bdí a schovává vejce pod hustým peřím. A co dělá samice? Ta si spí slastným spánkem. Samec pštrosa se umí postarat až o třicet vajec, které jsou nakladeny od několika různých samic.
Tamarín vousatý
Jde o primáta, který žije v tropických pralesích v Peru, Brazílii nebo Bolívii. Jsou skvělými skokani a velmi dobře se pohybují mezi větvemi stromů. Ihned po porodu se samci o mládě starají a ihned jej očistí. Samice přispívá svým dílem v podobě krmení, což je každé dvě až tři hodiny. Následně mládě odevzdává zpět samci.
Tučňák císařský
Samec se stará o vejce zhruba 65 dní a to nepřetržitě, navzdory počasí. Udržuje vejce v teple s pomocí nohou, přikrývá vejce kůží na břiše a brání tak kontaktu vejce s ledem. O vejce se starají ve skupinách, sdružují se. Samice mezitím putují za krmením.