Labrador je veselý a přátelský pes, který si dokáže v krátké době oblíbit prakticky kohokoliv. Je aktivní a rychle se učí, proto se dá snadno vycvičit. Pro svou nekonfliktní povahu a inteligenci je také často využíván jako asistenční či canisterapeutický pes.
Labradorský retrívr byl vyšlechtěn koncem 18. století na Newfoundlandu. Byl používán jako lovecký pes, který aportoval z vody ryby či zastřelené ptáky. Také byl častým pomocníkem rybářů. A láska k vodě u tohoto plemene přetrvává dodnes. Snad žádný labrador nedokáže snadno odolat jakékoliv vodní ploše, ať už jde o rybník, potok nebo obyčejnou kaluž. K pohybu ve vodě jsou labradoři také uzpůsobeni. Jejich srst má hustou podsadu, která je chrání před chladem, a tuhou svrchní vrstvu srsti, vybavenou mastným filmem, který nepropouští vodu.
Díky husté srsti jim nevadí chlad, zato mívají problém s aktivitou během teplého počasí. Jakmile teplota překročí dvacet stupňů celsia, potřebují více odpočinku a možnost se schovat do stínu. Srst nevyžaduje zvláštní péči – stačí ji jednou za týden pročesat, a pokud se pes zašpiní, odstranit nečistoty pomocí jemného kartáče a vlhkého hadru.
Pes pro všechno – kromě hlídání
Tito psi bývají přátelští, učenliví a neagresivní. Hodí se jak jako společníci do rodiny, tak jako vodící či asistenční psi. Mohou se také uplatnit jako vodní záchranáři, a díky svému mimořádnému čichu také jako stopaři a psi vyhledávající drogy.
Labradoři jsou společenští a nesnáší samotu. Budou se nadšeně věnovat jakékoliv činnosti a vyniknou v mnoha disciplínách od aportování (které milují) až po agility. Jen pro obrany se díky své mírné povaze příliš hodit nemusí. Stejně tak z labradora neuděláte hlídacího psa. Labradoři si „svého člověka“ velmi oblíbí, ale nejsou na něj fixování. Tito psi se dokážou rychle spřátelit jak s lidmi, tak i s ostatními psy.
Labradorští retrívři jsou vysocí kolem 56 centimetrů a váží mezi 25 – 34 kg. Mají hnědé oči a povislé uši. Vyskytují se ve třech barevných variantách – mohou mít žlutou, černou nebo čokoládovou barvu srsti, přičemž poslední varianta je poměrně vzácná. Tito psi mají mohutnou stavbu těla, díky čemuž u nich občas může docházet k problémům s klouby. Při výběru štěněte je potřeba dávat si pozor na případnou dysplazii kyčelního či loketního kloubu, a také na možnost epilepsie či alergie, ke které mají labradoři rovněž náchylnost.
Pohybu vrchovatě, jídla s mírou
Labradoři mívají pořádnou chuť k jídlu a tak při nedostatku pohybu mohou trpět obezitou, která jejich klouby ještě více zatěžuje. (Může se také stát, že je na procházce budete co chvíli odtrhávat od „dobrot“, které si někde vyčmuchají.) Pro jejich zdraví je potřeba dohlédnout, aby měli dostatek aktivity. Můžete je chovat i v bytě, o to víc pohybu byste jim ale měli dopřát.
Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/labradorsk%C3%BD-retr%C3%ADvr-%C5%A1t%C4%9Bn%C4%9B-laborato%C5%99-2548/