V novém cizím prostředí je ze všeho nejdůležitější chování majitele ke štěněti a především uvědomělá důslednost. Štěně musí mít dost času, aby se mohlo se všemi členy rodiny. První zážitky by se měly odehrávat v uvolněné atmosféře.
2 Kdy by štěně mělo umět udržovat v bytě čistotu?
Pokud budeme trpělivě a důsledně trvat na místě, kde se pes může vyprazdňovat, a budeme-li ho pravidelně krmit, mělo by se štěně naučit čistotě za několik dní. Bezprostřední potřebu vyprázdnit se má štěně zvláště těsně po jídle, po delším spánku a během intenzivní živé hry. Když se stane, že se štěňátko občas „zapomene“ v domácnosti, neměli bychom mu to vyčítat.
3 Kdy a jak přivykáme štěně na obojek a vodítko?
Obému ho přivykáme id prvního dne. Na obojek si štěně zvykne velmi rychle. Vodítko mu ale omezuje volnost pohybu. Štěně si proto zpočátku často sedá. V takovém případě není správné ho na vodítku táhnout za sebou. Mnohem lépe uděláme, když se ho pokusíme přimět k chůzi laskavými slovy. Pokud se dále vzpěčuje, klidně ho zvedneme a dále neseme v náručí.
4 Jaké jsou první cviky?
Při výchově štěněte ještě nelze hovořit o cvicích. Jedná se spíš o stále se opakující jednání, které od štěněte vyžadujeme, jako např. „sedni“ než přejdeme silnici nebo „čekej“ v autě, neboť už štěně by se mělo učit, že nesmí, jakmile se otevřou dveře, vyskočit z auta.
5 Mají štěně vychovávat všichni členové rodiny?
Důležité je, aby se celá rodina sjednotila na tom, co pes smí, a co ne. Všichni členové rodiny by měli být stejně důslední. Aby však pes získal jistotu, měla by být vlastní výchova přenechána jen jedinému pánovi.
6
Štěně by mělo chodit častěji, ale ne na příliš dlouhé procházky. Výběh není jen otázkou prostorových možností – to znamená, že nestačí, když štěně vypustíme na zahradu. Čím pestřejší a proměnlivější budou naše vycházky, tím bystřejší a pozornější pes ze štěněte vyrůstá.
Psa mohou překvapit četná nebezpečí úrazu. Proto nezapomínejte na včasné pojištění.