Jak si vypočítáme ideální váhu kočky?

Jak si vypočítáme ideální váhu kočky?
Jak si vypočítáme ideální váhu kočky?

Též kočky mívají problémy s nadváhou. Zvláště když jsou drženy pouze v bytě a mají málo pohybu, přitom však dostávají chutné, kaloricky velmi bohaté krmivo, čímž dostává štíhlá linie často „na frak“.

Jak si optimální váhu vypočítáme?

V zásadě platí: dospělý kocour by měl vážit od 5 kg (u těžkých plemen, jako např. peršanky) a 3,6 kg (štíhlá plemena, např. siamky), kočky zhruba mezi 3,5 a 2,9 kg. Všechno navíc lze považovat za nadváhu. Můžeme však vycházet také z individuálních zkušeností: pokud víme, kolik naše kočka vážila v roce a půl, můžeme to zpravidla považovat za normální váhu. 

Kdy začne nadváha škodit?

Přibližně od 20 % nadváhy (1 kg navíc) je třeba počítat s poruchami látkové výměny, např. s předstupněm cukrovky.

Existují speciální diety na hubnutí?

Samozřejmě! Ne všechny diety ale navodí pocit nasycenosti, některé prostě jen obsahují více vody. Jistý pocit hladu zůstane skoro vždy, protože sytící mechanismy v těle se nenechají jen tak jednoduše přelstít několika balastními látkami. Proto je nezbytná především důslednost. Dietní krmivo je nutno podávat samostatně, nikoli ještě nádavkem k normálnímu krmení. V žádném případě nemůžeme naší kočce naordinovat „nulovou dietu“. Mohla by vyvolat těžká poškození jater.

Jak často krmit? Škodí půstní den?

Půstní den nemá valný smysl; rozhodně se nám jím nepodaří zahladit hříchy prošlého týdne. Kočky s nadváhou krmíme pravidelně, ale s mírou. Zásadně jen jednou denně, protože zvířata pak vědí, že už nic víc není a nezkoušejí dostat ještě něco „navrch“. Cokoli navíc je prostě zakázáno. Nabízíme pouze dietu. 

Co můžeme dělat, když kočka dietu nekompromisně odmítá?

V takovém případě se nabízí jednoduché řešení: normální krmivo zredukujeme na 50 až 60 % běžné dávky.

Co dělat, když se kočka chodí krmit k sousedům?

Nejprve bychom se měli zamyslet nad tím, zda skutečně můžeme nadváhu naší kočky „házet“ na souseda. Pokud tomu tak skutečně je, měli bychom si s ním přátelsky promluvit. V krajním případě budeme muset kočku důkladněji zavírat – a nebo úplně vysadit vlastní krmení.

Mohou být příčinou žlázy?

Pokud kočka působí zdravým dojmem, pak je to málo pravděpodobné. Nedostatečná funkce štítné žlázy se většinou pojí se změnami na kůži a na srdci. Existuje ovšem mnoho nemocí, které mohou vést k přibývání na váze. Proto byste se v případě pochybností měli vydat k veterinárnímu lékaři a poradit se.

Jaké jsou příčiny nadbytečných kilogramů?

Uspokojit veškeré potřeby kočky na zábavu a pozornost může být dost náročné. Pro někoho je proto pohodlnější podat kočce, která si přijde pro pohlazení nebo vyzývá ke hře, nějaký pamlsek. Tímto způsobem bývá napácháno mnoho škod. Později je samozřejmě těžké kočce nic nepodat a krmení zredukovat na normální, zdravou míru. Kočky, pokud nedostanou to, co si podle svého nejlepšího přesvědčení zaslouží, se často dokážou nepříjemně bránit – například předčasnými budíčky, ničením zařízení bytu apod.

Mají některá plemena větší sklony k obezitě?

Jednoznačná plemenná dispozice k obezitě nebyla u koček dosud prokázána, avšak je velmi pravděpodobná. U mnoha jiných zvířecích druhů (např. u psů) existuje a pojí se s dědičností. Sklon k tloustnutí se často spojuje s náchylností k cukrovce. Avšak takový sklon bychom neměli přijímat jako neodvratný osud postiženého jedince, lze mu totiž úspěšně čelit!