Čivavy jsou malé, přátelské, chytré a odvážné. Co dalšího jste o nich možná nevěděli a s kým si budou skvěle rozumět?
Původ čivavy
Slyšeli jste někdy o mexické provincii Chihuahua? Právě po ní bylo toto psí plemeno pojmenováno. Ačkoliv ohledně původu čivav existuje několik verzí, podle té nejpravděpodobnější jsou čivavy potomky trpasličích psů, kteří žili v norách. Postupně byly odchytávání domorodými Toltéky a domestikovány. Aztékové přikládali těmto malinkým psům velký význam a čivavy byly dokonce pohřbívány se svými majiteli. Další verze tvrdí, že čivavy byly domestikovány v Evropě a do Ameriky se dostaly s prvními španělskými kolonisty.
Oficiální uznání plemene
FCI, tedy Mezinárodní kynologická organizace, uznala čivavu jako oficiální psí plemeno v roce 1942. V Česku se první čivavy objevily po roce 1971, kdy byly přivezeny z Ameriky.
Vzhled čivavy
Určitě vás nijak nepřekvapí, že čivava je oficiálně tím nejmenším psím plemenem na světě. Dorůstá do výšky od 15 do 23 centimetrů a v dospělosti váží od 1,5 do 3,5 kilogramů. Tito drobní pejsci mají kompaktní stavbu těla. Jejich hlava svým tvarem připomíná jablko, čumák je krátký a rovný. Výrazné kulaté oči jsou spíše zasazené, uši mohou být malé i velké, ale vždy jsou vzpřímené. Ocas je ohnutý či zatočený do půlkruhu. Z pohledu délky srsti existují dvě varianty:
- krátkosrsté
- dlouhosrsté
Nabídka barevných variant je velmi široká a pestrá.
Vlastnosti nejmenšího plemene na světě
Čivavy mohou být divoké a temperamentní, ale také klidné až plaché. Zpravidla milují společnost a svým majitelům jsou věrní a v rodině si vždy vyberou jednoho člověka, který je jejich hlavním pánem. K některým cizincům mohou být ostražité a často je uslyšíte štěkat – zejména na větší psí plemena. Protože jsou drobné, milují teplo a sluníčko. V bytě si často najdou světlé místo, na kterém se rády vyhřívají. Zimu a chlad nemají rády a v zimě je skutečně nutné je před vycházkou dobře obléci, aby neprochladly. Čivavy se dožívají velmi vysokého věku. Průměrná délka života čivavy je 12 až 14 let.
Výcvik čivavy
Přestože jsou čivavy malé, mají velmi drzou postavu a od začátku je nutné stanovit jim jasné hranice. Lépe reagují na výcvik, které je veden s láskou a nejlépe je budete motivovat odměnami. Na tvrdé zacházení nereagují dobře. Protože jsou čivavy velmi inteligentní psí plemeno, snadno je naučíte řadu psích pokynů.
Pro koho se čivavy hodí?
Díky své přátelské a milující povaze si budou s čivavou rozumět malé děti i senioři. Nejsou příliš náročné na pohyb a postačí jim krátké procházky několikrát za den. Bude-li potřeba, vyběhají se v bytě.
Zdraví a nemoci
Čivavy se těší dobrému zdraví, ale někdy se u nich mohou se objevit nemoci srdce a luxace pately. Na pozoru byste se měli mít také tehdy, kdy pejskovi hrozí úder do hlavy. Tito drobní psíci se totiž rodí s neúplnou lebkou a ne vždy se jejich fontanela zavře. Nedojde-li k jejímu uzavření, může se nešikovný náraz do hlavy stát pro čivavu osudným.
Zajímavosti o čivavách
- Nejslavnější čivavy světa jsou dvě. Jednou z nich je ta, která se objevila po boku Reese Witherspoon ve filmu Pravá Blondýnka. Druhou je hlavní postava z filmu Čivava z Beverly Hills.
- Čivavy řadíme k jednomu z nejstarších psích plemen.
- Nejmenší čivava na světě se jmenuje Miracle Milly a v kohoutku měří pouhých 9,5 centimetru.
Čivavy jsou věrné, přátelské, hravé a nenáročné. Hodí se k dětem i seniorům. Aby se lépe snesly s ostatními psy i lidmi, je nutná jejich socializace od štěněcího věku. S pozitivním přístupem k výcviku je možné naučit je velké množství psích povelů, protože jsou velmi inteligentní.
Zdroj textu: www.hillspet.com, dogtime.com
Zdroj foto: www.freepik.com