Jak trénovat zvířecí mazlíčky v bytě?

Jak trénovat zvířecí mazlíčky v bytě?

Máte doma kočku nebo psa a chcete se věnovat jejich tréninku nejen venku během procházek, ale také doma? Řiďte se následujícími doporučeními.

Nácvik hygieny

Tím prvním, čemu musíte při příchodu nového chlupatého člena do vaší domácnosti čelit, je nácvik hygieny. Psa je důležité naučit, že kdykoliv má potřebu, musí jí vykonat venku, nikoliv doma. U štěňat je proto nutné chodit ven ihned po jeho probuzení, po jídle, po každé hře a jednoduše řečeno co nejčastěji. Za každou potřebu, kterou vykoná venku ho pochvalte. Kočky se poměrně snadno naučí chodit na toaletu na speciální kočičí záchod, který je nutné pravidelně čistit.

Pomozte jim aklimatizovat se v novém prostředí

Jakmile své nové čtyřnohé miláčky naučíte základní hygienické návyky, můžete směle pokračovat v tréninku. Pro zvíře je důležité, aby se ve svém novém domově cítilo stejně bezpečně jako vy. Dovolte mu, aby si váš domov prozkoumalo a jakmile si povšimnete, že má z něčeho strach, začněte na tom společně pracovat. Častým spouštěčem je pro pejsky a kočičky domovní zvonek. Pravidelným tréninkem je ale možné je odnaučit strachu i případným reakcím, v případě psů nejčastěji štěkotu. Střídejte se s dalšími členy domácnosti v tom, kdo se za dveře postaví a zazvoní. Jakmile pes nebo kočka pochopí, že se za dveřmi neskrývá nebezpečí, přestanou si domovního zvonku všímat.

Pro domácí trénink najděte bezpečné místo a zásobte se pamlsky

Jakmile se rozhodnete trénovat svého mazlíčka doma, najděte si na to nejprve vhodný prostor. Musí se jednat o místo, kde se zvíře cítí bezpečně a má dostatek prostoru na provádění povelů. Zároveň by neměla být jeho pozornost rozptýlená a v místnosti by se neměly nacházet rušivé podněty. Následně se pusťte do nácviku povelů a nezapomeňte mazlíčka odměňovat pamlsky.

Všichni členové domácnosti by měli používat stejné povely a neustále je trénovat. Právě konzistentnost je totiž předpokladem úspěchu. S délkou jednotlivých tréninků to ale nepřehánějte. Psovi či kočce by se mohlo z množství pamlsků udělat špatně a také začnou po přibližně 10 minutách ztrácet koncentraci.

Buďte trpěliví a vsaďte na pozitivní ohodnocení

Když budete zvíře za nesprávně provedený povel trestat, daleko se nedostanete. Obrňte se trpělivostí, a naopak zvolte metodu odměňování. Kdykoliv vás poslechne, dejte mu pamlsek, pochvalte ho a také pohlaďte. Pozitivní přístup k tréninku je pro zvířata mnohem příjemnější, protože je motivují pamlsky a také touha udělat vám radost.

Správný úkryt

Kromě toho, že se budete doma věnovat trénování povelů, dopřejte svému chlupáčovi dostatek soukromí a klidu. Když bude chtít vyhledat bezpečný úkryt, jednoduše si zaleze do svého pelíšku. Pelech by neměl být umístěn na vysoce frekventovaném místě, ale spíše na nějakém klidném, kde bude mít dostatek soukromí.

Dostatek hraček

Jakmile se vám kočka pustí do škrábání nábytku a pes vám začne okusovat stůl, berte to jako jasné znamení, že nemají dostatek hraček, které je stimulují. Kočky potřebují škrabadlo, s jehož pomocí si udržují své drápky v kondici, psi zase hračky, do kterých se mohou zakousnout, neboť si tím udržují své zuby v dobré kondici.

Trénink domácího mazlíčka v bytě není složitý a je dokonce velmi žádaný. Základní povely si mnohem snáze osvojí ve známém prostředí než v psím parku, kde o jeho pozornost budou soupeřit další psi. Svého chlupáče musíte například seznámit s vaším domovem, postarat se o to, aby si zvykl na váš domovní zvonek a také mu dovolit najít si bezpečný úkryt, kam se bude v případě potřeby moci ukrýt.

Zdroj textu: www.thekennelclub.org.uk, pagecabinet.com

Zdroj foto: www.freepik.com