Agresivita je u koček do jisté míry přirozená. Pořád jsou to šelmy, ke kterým troška boje patří. Nemají však v povaze zaplétat se do rvaček zbytečně. Pokud se vám zdá agresivita vaší kočky přehnaná, něco není v pořádku.
Kočky si spíš vyberou útěk než boj, ale nevykastrovaní kocouři nebo vylekané kočky se umí pořádně porvat
Pokud si má kočka vybrat mezi bojem a útěkem, většinou zvolí útěk. Přesto občas k agresivitě sahá.
Agresivitu u vaší kočky může způsobit mnoho podnětů. Velmi často ji pozorujeme u kočiček, které si prošli nepěknou minulostí. Takové kočky jsou stále ve střehu, jsou lekavé a hned útočí. Je těžké si k takto traumatizované kočce najít cestu – potřebuje hodně trpělivosti a lásky.
Běžná agresivita se vyskytuje mezi nevykastrovanými kocoury, kteří soupeří o území nebo o samičky. Tohle je ovšem velmi přirozené chování. Pokud byste mu chtěli zabránit, dosáhnete toho kastrací. Kocourek pak nemá sklon vnikat na území cizích samců.
Když vaše kočka útočí přímo na vás, je možné, že se šíleně nudí a volá o pomoc
Ovšem i kočky, které spolu žijí v jedné domácnosti, čas od času projeví agresivitu. Různé honičky a půtky jim pomáhají vymezit místo v kočičí hierarchii, ale pokud přerostou v něco vážnějšího, měli bychom zasáhnout. Takovou rvačku dost často vyvolává strach nebo leknutí. Proto si sami musíme zachovat klid a chlupatého agresora oddělit od ostatních koček a uklidnit ho hlazením.
Agresivní chování u koček vyvolává také pocit nudy. Možná už jste zažili, že vám vaše kočka bezdůvodně zaťala drápky do nohy nebo vás sekla po ruce či kousla. Tím vlastně volá o pomoc a naznačuje, že se může nudou ukousat. Proto bychom ji měli nechávat o samotě jen s dostatkem hraček a škrabadlem, a jakmile přijdeme domů, aspoň 15 minut si s ní pohrát.
Důležité je nikdy na agresivitu kočky neodpovídat vlastní agresí. Stejně jako u psa, i u kočky fyzický trest všechno jen zhorší. Kočičí agresivita má vždy nějaký důvod, který musíme najít a odstranit.