Jak připravit akvárium před odjezdem na dovolenou

Chystáte se odjet na dovolenou, ale nevíte, jak zabezpečit své akvárium? Ideální je, pokud na tuto dobu akvárium svěříte do péče někomu, kdo akvaristice alespoň trochu rozumí. Nemáte-li však tuto možnost, budete si muset poradit sami.

Pokud se chystáte pryč pouze na víkend, nemusíte dělat žádné extra přípravy. Pouze zkontrolujte funkčnost světla a zajistěte rybám krmení – například ve formě tyčinek, které pomalu klesají ke dnu a umožňují tak průběžné a stejnoměrné krmení ryb.

Příprava akvária před delší dovolenou

Odkalení akvária

Zhruba týden před vaším odjezdem odkalte 30 – 40 % vody. V odkalené vodě z akvária rovnou vyčistěte i filtr.

Omezte zásahy do akvária

Nedělejte žádné výrazné zásahy do akvária – nepřidávejte nové ryby, nepřesazujte rostliny atd. Nové ryby by do akvária mohly zavléct nějakou nemoc, případně by se nemusely dobře snášet s ostatními obyvateli nádrže. Nové rostliny by se zas nemusely ujmout a mohly by začít zahnívat.

Osvětlení akvária

Důležité je zachování světelného režimu, k čemuž vám pomohou spínací hodiny. Do těchto hodin zapněte však pouze akvarijní světlo. Topítko, filtr a další technika musí fungovat nepřetržitě. Spínací hodiny zapněte přibližně týden před vaším odjezdem.

Krmení ryb

Krmení ryb ve vaší nepřítomnosti zajistíte pomocí automatického krmítka. Krmítko nastavíte na určité časové rozmezí a zvolíte množství krmiva. Krmítko, stejně jako spínací hodiny, zapojte týden před odjezdem, abyste viděli, zda celý systém funguje, jak má.

Pokud odjíždíte na maximálně 2 týdny, ke krmení nemusíte použít automatické krmítko, ale bude stačit speciální krmivo. Toto krmivo se postupně rozkládá na menší části a ryby je tedy zkrmují průběžně.

Rostliny

Rostlinám v akváriu před svým odjezdem nemusíte věnovat zvláštní péči. Stačí jim zachování světelného režimu. Pouze rychle rostoucí rostliny můžete zastřihnout.

Kontrola stavu celého akvária

Prohlédněte ryby, jestli některé nejeví známky nemoci nebo nejsou poraněné. Změřte parametry vody, zda nedošlo k jejich vychýlení od normy. Zkontrolujte stav a funkčnost veškeré techniky, která zajišťuje bezproblémový provoz akvária.

Je-li všechno v pořádku a akvárium je již delší dobu v provozu, nemělo by během vaší nepřítomnosti dojít k žádnému výraznému vychýlení od běžného stavu.

Více informací najdete na www.rostlinna-akvaria.cz.