Poslední léta přinášejí čím dál šílenější objevy o dinosaurech. Napřed jsme podle tvaru fosilních buněk dokázali lépe odhadnout, jakou měli barvu, a nedávno se ukázalo, že byli obrostlí peřím. Teď přišel paleontolog Paul Else s novou skandální teorií.
Dinosauři mají s ptáky mnohem víc společných rysů, než jsme mysleli – mateřské mléko je jeden z nich
Tato teorie se zrodila na univerzitě ve Wollongongu, kde Paul Else působí. Paula k tomu dovedla podobnost dinosaurů s ptáky. Dokud se nevědělo, že opeření nebyli jen ptačí dinosauři, nikoho by to nenapadlo. Ale teď už kojení mláďat není tak překvapivé – existuje poměrně dost druhů ptáků, kteří produkují něco jako mateřské mléko a tím své potomky krmí.
„Vzhledem k tomu, kolik toho dinosauři s ptáky sdílí, napadlo mě, že někteří z nich pravděpodobně používali tento způsob krmení mláďat.“ Řekl k tomu Else.
Směs podobnou mléku dokážou ve svém těle vyrobit například tučňáci císařští, plameňáci, ale také holubi. Nemají však nic podobného mléčným žlázám, takže krmí své mladé touto tekutinou ze zobáku do zobáku. Nejde však vůbec o krmení natrávenou potravou a tedy částečně zkvašenou rostlinnou masou, jak jsme si ještě donedávna mysleli. Jde o směs tuku, proteinů a protilátek. Toto mléko ptáci vytvářejí v horní části zažívacího traktu.
Obrovští dinosauři potřebovali sami tolik potravy, že by těžko svá jako z vody rostoucí mláďata uživili
Paul Else se domnívá, že nebýt tohoto mechanismu, nemohli by dinosauři svá mláďata ani pořádně nakrmit. Sami totiž vážili několik tun a spotřebovali spousty potravy. Jejich mláďata navíc také rostla extrémně rychle, a proto potřebovala velmi koncentrované živiny i energii. Else také předpokládá, že toto mléko kromě jiného obsahovalo i růstové hormony, které jejich rychlému růstu napomáhalo.
Svou studii uveřejnil v časopise The Journal of Experimental Biology. Teď bude na jeho kolezích, aby teorii podpořili nebo vyvrátili. To ovšem nebude zase tak snadné, protože nemáme dost paleontologických důkazů, aby mohl být stanoven jednoznačný verdikt.