Každý pozorný koňák si tohoto problému může všimnout již v zárodku a zabránit tím nepříjemnému trápení, které kůň prožívá. Důležitá je pravidelná kontrola a co nejrychlejší ošetření, aby tento problém koně netrápil až do konce života.
Dermatofilóza aneb kožní zánět
Tento problém se týká většiny koní. Zánět kůže je způsobený bakteriemi nebo stafylokoky, které se hromadí ve vlhkém prostředí. Ty jen čekají, až se kůň poraní, aby se na na zraněném místě rozmnožily a způsobily velkou paseku. Objevíte je především v oblasti spěnky, patky a kloubů, kde vzniká zánět. Kůže následně reaguje tvorbou mokvavých strupů, zacuckováním srsti, hnisavým zánětem a dochází až k narušení chůze, kůň má oteklou nohu a začíná kulhat.
Příčiny zánětů
Ideálním prostředím, které podporuje vznik zánětů je vlhké, špinavé prostředí. Kůň stojí celý den ve stáji v hnoji v nečistotách a vlhku, to je velice rizikové prostředí. Příčinou může být i patogenní zárodek, ať se jedná o stafylokoky, streptokoky či běžné bakterie. Kůň může onemocnět i v běžných podmínkách, pokud je jeho kůže na nohách oslabena či poraněna. Příliš vody činí pokožku vždy náchylnější, jelikož dochází k narušení přirozené ochranné tukové vrstvy. Přehnaná hygiena, tedy stříkání nohou, se také nedoporučuje. Příčin může být mnoho, ale důležitá je vaše pozornost, která může zánět kůže včas podchytit.
Prevence a léčba
Preventivně je dobré ostříhat koním rousy na nohou. Dalším bodem je i koním, které jsou trvale venku, zajistit aspoň část dne v suchém prostředí. V léčbě se názory často rozchází, ale obecně se doporučuje vzniklé strupy opatrně rozmočit, odstranit a končetinu nechat řádně proschnout, poté aplikovat mast, kterých objevíte ve specializovaných obchodech mnoho. Nepoužívejte pudry! Zabraňují přístupu vzduchu k ráně a řádnému hojení.