Chameleon: Vykulený kamarád

Chameleon je zvířátko, které nás asi nikdy nepřestane udivovat. Jedná se o malou hříčku přírody, která je schopná měnit barvu, vystřelovat svůj dlouhý jazyk a koulet očima na všechny strany.

Chameleona můžeme chovat i u nás doma, ovšem jedná se o poměrně náročné zvířátko.

Proč si chameleona pořídit?

Důvodů proč si chameleona pořídit je mnoho, ovšem tím nejpádnějším z nich je to, že se zkrátka jedná o báječné zvířátko, se kterým si užijete spoustu srandy. Chameleon totiž nepatří mezi tvory, kteří musí být nutně pouze za sklem terária, ale můžeme jej bez obav pouštět i po celém domě a bytě, pokud tedy máme dobrý zrak.

Ten budeme potřebovat v momentě, kdy se chameleon rozhodne zmizet. To dělá ta, že se barevně přizpůsobí svému okolí. To mu umožňují speciální buňky v jeho kůži, které jsou citlivé na barevné spektrum, a které chameleonovi slouží pro jeho ochranu a bezpečí.

Před chameleonem se neschováte

Pro svou ochranu je chameleon vybaven také párem očí, pro které je každá z hemisfér zvláště vyčleněná, a tak chameleon může v poklidu sledovat, co se odehrává za jeho zády jedním okem, a druhým sledovat dění před sebou. To je velmi výhodné pro ochranu, ale také pro lov, protože chameleon je díky svým očím schopen pokrýt mnohem větší pozorovací plochu, a tak mu nikdy nic neunikne.

Pokud se nebohá kořist do jeho zorného pole dostane, chameleon se jí bude snažit ulovit svým dlouhým jazykem, který je schopný vyrolovat ze své tlamy velmi vysokou rychlostí, která postačuje na to, aby oběť, nejčastěji hmyz, nestačila vůbec zareagovat. Jazyk je možné natáhnout až do délky jednoho metru a díky svým lepkavým vlastnostem se na něj kořist přichytí jako na mucholapku.

Jak již bylo řečeno, chování těchto vykulených kamarádů není nic jednoduchého, a je zapotřebí již trochu zkušeností. Pokud se však budete o chameleona starat dobře, odmění se vám přátelstvím na opravdu dlouhou dobu