Chcete si pořídit psa? A zvládnete se o něj starat?

Chcete si pořídit psa? A zvládnete se o něj starat?
Chcete si pořídit psa? A zvládnete se o něj starat?

Pokud přemýšlíte o tom, že si pořídíte pejska, měli byste si uvědomit, že to znamená nejenom potěšení, ale zároveň i starosti. Je dobré si před nákupem rozmyslet, co od psa očekáváte, jaké na něj máte požadavky a jak se o něj budete starat. Předejdete tím případným problémům.

Patří pes do bytu?

Když si předem uvědomíte, co všechno starost o psa obnáší, možná si jeho koupi dokonce rozmyslíte. Především je vůbec otázka, zda pes do bytu patří. Jestliže u vás doma není během dne nikdo doma, je to problematické. Ani zvířeti není příjemné, když svého pána uvidí naposledy někdy kolem sedmé ráno, než půjde do práce, a potom až večer nejdříve kolem páté hodiny. Nabízí se otázka, zda to pes vydrží se svými potřebami, protože sehnat kvalitní a spolehlivé polední venčení od důvěryhodného člověka je těžké. Jednoznačně je lepší mít psa, pokud máte rodinný dům se zahradou. Do bytu patří pouze malá spíše pokojová plemena (čínský palácový psík, čivava, mops apod.). Velká plemena, která potřebují výběh, zde budou nešťastná.

Chov vyžaduje venčení

Musíte také ujasnit priority. Dokážete se o psa postarat? Předpokládá se každodenní venčení, které by mělo znamenat dostatečnou porci pohybu, ne procházka k nejbližšímu stromu na ulici, vykonání potřeby a návrat zpátky k domovním dveřím. Máte v blízkosti svého bydliště park, kam s ním můžete jít? Pes se potřebuje vyběhat, vybít energii, jinak jí bude mít přebytek a bude třeba kousáním ničit zařízení bytu. Proto si jednoznačně odpovězte na otázku, jestli budete mít každý den minimálně ráno a večer čas a energii s ním jít ven, a to minimálně na půl hodiny. Jestliže jste líní, raději na psa zapomeňte.

Respektujte všechny členy domácnosti

Odpovězte si i otázku, kolik času jste ochotni psovi věnovat. Nejde jen o venkovní procházky, ale i o případný výcvik a mazlení a přípravu potravy. To vše zabere nějakou dobu. Především si uvědomte, že pes není věc, ale živý tvor, vyžaduje pozornost. Berte ohled i na členy celé své domácnosti. Nebude to někomu vadit? Jestli pes bude pro některého člena rodiny překážkou, neměl by v domácnosti být. Někomu třeba vadí, že pes štěká, je dotěrný. Někdo má na psí chlupy alergii. Musíte v takovém případě brát v úvahu, že hlavními členy domácnosti jsou lidé a především je třeba respektovat jejich potřeby a psa raději nepořizovat.

Zohledňujte i sousedy a vybírejte nejvhodnější plemeno

Berte v úvahu i to, zda vůbec můžete psa chovat. Bydlíte-li v podnájmu, některý majitel bytu vám to vůbec nemusí dovolit. Snažte se brát ohledy i na sousedy. Nebude jim vadit, když bude pes štěkat? Počítejte také s tím, že budete muset více uklízet. Pokud pes líná, budete muset denně luxovat. Uvažujte také o nejvhodnějším plemenu, které uspokojí vaše potřeby. Máte-li děti, hodí se spíš plemeno hravé, které je na přítomnost dětí zvyklé. Rozhodně by to nemělo být bojové plemeno. Kupte si takového psa, kterého dokážete zvládnout.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/%C5%A1t%C4%9Bn%C4%9B-mlad%C3%BD-pes-pes-roztomil%C3%BD-346310/