U nás si pořád tak trošku myslíme, že komiksy se zvířátky jsou pro děti. Ale není to vždycky pravda. Například jeden z nejatmosféričtějších komiksů, co kdy vyšly, má zvířecí hrdiny, ale pro děti rozhodně není. Je to totiž temná detektiva drsné školy, která jakoby vypadla z pera mistra Chandlera.
Spolehlivý recept na kultovní dílo
Blacksad je černý panter, který obvykle chodí v dlouhém kabátu a kouří jedno cigáro za druhým. Asi mu to pomáhá myslet. Je totiž soukromé očko. Zločiny vyšetřuje ve španělských komiksech scénáristy Juana Díaze Canalese. První vyšel v roce 2003 a okamžitě se stal kultem po celém světě.
Drsná škola je ve spojení s antropomorfními zvířaty ještě mnohem působivější. V temných kulisách Ameriky někdy mezi 30. a 50. lety minulého století, kde vládne rasizmus, studená válka, drogy a psychické úchylky, vynikají charaktery hrdinů právě i díky jejich zvířecí formě. Plazi jsou tu slizcí, lvi mocní a kočky mazlivé. Všichni ovšem nosí dokonalé lidské šaty, jakoby svou zvířecí stránku skrývali.
Je snadné se zamilovat do kočičí ženy nebo pantera
Díky naprosto brilantní kresbě (vlastně spíše malbě) Juanja Guarnida nemáme co do činění s roztomilými stylizovanými zvířátky, ale neuvěřitelně realistickými humanoidními bytostmi se zvířecími hlavami. Jejich lidská těla však vykazují i další zvířecí znaky, třeba ocásek, srst nebo drápky. Kresba je detailní včetně mimiky zvířecích tváří. A ať to zní jakkoliv bizarně, každá postava oplývá krásou a elegancí, byť by měla hlavu krokodýla. Do takhle sexy liščí nebo kočičí ženy byste se mohli okamžitě zamilovat. Stejně jako do Blacksada – statného fešáka se širokými rameny a ostrými rysy.
Atmosféra komiksu je tak temná a bezútěšná, jak jen má u detektivek drsné školy být. Takovou ji znáte od Chandlera, Hammetta, ale i současných severských následovníků.