Afghánský chrt – vznešený krasavec s nezávislou povahou

Afghánský chrt - vznešený krasavec s nezávislou povahou
Afghánský chrt - vznešený krasavec s nezávislou povahou

Afghánští chrti jsou hrdí a nezávislí psi s komplikovanou povahou. Na jednu stranu jsou důstojní a rezervovaní, na druhou zas divocí a impulzivní. Jsou sebevědomí, velmi tvrdohlaví a těžko ovladatelní, Rozhodně se tedy nehodí pro začínající pejskaře, kteří nemají zkušenosti s výcvikem. Výchovu těchto dlouhosrstých krasavců je nutné provádět trpělivě a vlídně, ale důrazně. Ani tak afghánský chrt ale nebude nikdy poslouchat na slovo – má prostě svoji hlavu. Při správné výchově je ale oddaným a přítulným společníkem.

Díky své tvrdohlavé a nezávislé povaze si tito chrti vysloužili pověst nepříliš inteligentních psů. Ti, kdo toto plemeno znají důvěrněji, ale tvrdí, že jejich vytrvalé ignorování povelů (podle rychlosti jejichž pochopení a splnění se inteligence psa obvykle posuzuje) je naopak důkazem nezávislého myšlení, díky kterému tito psi odmítají nesmyslné požadavky a drezúru. Jejich povaha má historické kořeny. Tito psi totiž museli být schopni pracovat samostatně a bez povelů člověka se dokázat sami rozhodovat, lovit, či hlídat stádo. Nikdy nebyli vedeni k poslušnosti na slovo. Proto se od nich ani dnes nedá čekat bezmyšlenkovité následování povelů.

Jako všichni chrti, i afghánský chrt potřebuje velké množství pohybu, ale díky jeho silným loveckým instinktům není dobré ho pouštět na volno. Tito psi mají sklony lovit všechno, co se hýbe – proto by se bez vodítka měli pohybovat jen tam, kde nehrozí, že ublíží sobě či okolí. Jejich energii je místo toho možné vybít účastí na chrtích dostizích.

Dlouhá srst afghánského chrta vyžaduje pravidelnou údržbu. Pečlivé kartáčování srsti, pramen po prameni, je nutné alespoň dvakrát týdně, jinak by se srst mohla zacuchat a zplstnatět. Jednou za dva měsíce je potřeba psa vykoupat. Je dobré přitom použít kvalitní psí šampón, který nevysušuje kůži. Psa je dobré už od štěněcího věku navykat na kartáčování i na koupele. Důležité pro kvalitu srsti také je, aby dostával stravu dostatečně bohatou na vitamíny.

Afghánský chrt je starověkým psím plemenem – podle archeologických nálezů možná dokonce jedním z nejstarších vůbec. Byly nalezeny jeskynní malby psů, kteří vypadají jako afghánští chrti, které pocházejí z doby asi 3000 let před naším letopočtem. Toto plemeno zřejmě vzniklo zkřížením afghánského loveckého chrta a perského chrta. Afghánští chrti sloužili jako lovci, pomocníci pastevců a hlídači. Jejich život byl v jejich původní domovině často ceněn více, než lidský, a pokud by tomuto psovi někdo ublížil, mohl být odsouzen k smrti.

Afghánský chrt - vznešený krasavec s nezávislou povahou

Dnešní podoba afghánského chrta se ale od jeho dávných předků díky vlivu evropských chovatelů poněkud liší. V jeho původní domovině byl totiž kladen důraz především na lovecké schopnosti, zatímco v Evropě byli afghánští chrti šlechtěni především podle vlastností žádoucích pro výstavy či dostihy. První afghánští chrti byli do Evropy dovezeni koncem 19. století, a to do Velké Británie. První chovatelský klub vznikl v roce 1926. Do Čech se afghánští chrti dostali až v roce 1965 díky tehdejší mu řediteli liberecké zoologické zahrady.

Zdroj obrázků:
https://fr.wikipedia.org/wiki/L%C3%A9vrier_afghan#/media/File:Afghan_Hound_cream_portrait.jpg
https://en.wikipedia.org/wiki/Afghan_Hound#/media/File:Small_Dog_Confidence_(6034999613)_(cropped).jpg