Tak tyhle zvířátka byste ve volné přírodě potkat nechtěli.
Varan komodský
Varani nejsou moc vybíraví jedlíci. Pochutnají si na všem od ptáků přes lidi až po vodní buvoly. Jsou skvělými lovci, takže když se rozhodnou, že půjdou po vás, nemáte moc šanci. Čekají skryti, dokud se k nim budoucí úlovek nepřiblíží, a pak se bleskově vrhnou vpřed, vyrvou oběti hrdlo a na chvíli se stáhnou, dokud nevykrvácí. Jediný důvod, proč počet zabití lidí varanem je tak nízký, je pravděpodobně proto, že žijí v odlehlých končinách Indonésie, jejich počet není velký a potřebují jíst jen jednou za měsíc.
Moucha Tse-tse
Tahle moucha nevypadá vůbec nebezpečně jako třeba varan, ovšem díky tomu, že je hlavním přenašečem africké spavé nemoci, je vlastně zodpovědná za čtvrt milionu lidských úmrtí každý rok.
Leopard
Leopardi nám už asi nepřipadají příliš exotičtí a od té doby, co vídáme roztomilé lvy v televizních show, tak nám kočkovité šelmy už nenahánění tolik hrůzu. Leopardi by měli. Zatímco většina zvířat, když je zraněna, utíká pryč a schovává se, leopardi ne. Tato silná zvířata jsou v případě jejich zranění vybuzena na maximum a stávají se ještě nebezpečnějšími než předtím. Pokud chcete vidět, jak to vypadá, když jsou v klidu, tak na kanálu Discovery sledujte, jak si leopard prostě vytáhne mrtvou antilopu na strom.
Zmije paví
Tento had je zodpovědný za většinu z celkového počtu úmrtí na hadí uštknutí ve světě. K zabíjení používá hemotoxin, který je velice podobný tomu, jakým disponuje bojga africká – jejich jed rozkládá cévní stěny, takže oběť nakonec zemře na vnitřní krvácení. Jelikož se většina uštknutí odehraje daleko od moderních zdravotních zařízení, většina obětí vykrvácí v průběhu několika týdnů.
Palovčík jedovatý
Tenhle pavouček s roztomilým jménem nenejjedovatějším pavoukem na světě a je díky tomu zapsán i do Guinessovy knihy rekordů. Co je na něm ovšem nejděsivější, je skryto v jeho anglickém názvu: Brazilian Wandering Spider – Brazilský toulavý pavouk. Velmi rád se totiž toulá a je možné ho tedy nalézt v domech i autech v silně obydlených oblastech. Nezáviďme tedy tolik Brazilcům Copacabanu. 😉
Pokračování příště…
Zdroje obrázků:
- https://fr.wikipedia.org/wiki/Dragon_de_Komodo
- https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Glossina-morsitans-adult-tsetse-fly-2.jpg
- https://de.wikipedia.org/wiki/Leopard
- https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_reptiles_of_Pakistan
- https://en.wikipedia.org/wiki/Brazilian_wandering_spider