Většina z nás asi slyšela o tom, že psi nesmí jíst čokoládu. Obsahuje totiž theobromin a kofein – látky, které jim mohou způsobit vážné problémy se srdcem. Víte ale, kterým dalším potravinám z těch, jež běžně konzumujeme, by se váš čtyřnohý mazlíček měl radši vyhnout?
Hroznové víno a obzvlášť rozinky můžou pejskům způsobit zvracení, průjem, žaludeční křeče nebo dokonce ledvinové selhání. Je to díky tomu, že psi mají problém strávit hroznový cukr. Pokud pes sní bobulku hrozna, která se zatoulala na podlahu, nemusíte ještě panikařit – ale pozor byste si měli dávat především na rozinky, které hroznového cukru obsahují podstatně více.
Avokáda zas obsahují persin, látku, která psům způsobuje poškození srdečního svalu a dýchavičnost. Otrava persinem často končí i smrtí. Pes se může otrávit i alkoholem, a to nejen, když se ho napijou – u šťeňat může stačit i koupel v prostředku s obsahem alkoholu. Příznaky jsou zvracení, snížená teplota, zrychlený tlukot srdce, dýchací potíže, případně kolaps.
Vyhněte se koření
Své miláčky byste neměli nechat jíst cibuli, a to ani vařenou. Obsahuje látky, které způsobují narušení červených krvinek – N-propyldysulfid a alylpropylsulfid. Problém je i s česnekem, který N-propyldysulfid obsahuje také. Další věcí, která by mohla vašemu pejskovi způsobit značné zažívací problémy, je koření. Výše uvedená dochucovadla jsou pro nás sice většinou pochoutka – ale našim mazlíčkům by mohly vážně ublížit, proto je lepší nekrmit je zbytky od lidského stolu.
Nebezpečné sladkosti
Nebezpečné je pro psy také náhradní sladivo Xylitol, které se vyskytuje ve sladkostech, žvýkačkách, bonbonech a pečivu pro diabetiky. Pro lidi je Xylitol neškodný, u psů ale způsobuje hyperglykemii a jaterní selhání, které se projevují zvracením, apatií, slabostí a křečemi. Příznaky otravy se začnou projevovat už po dávce 0,1 gramu na kilogram hmotnosti, což u středně velkého psa odpovídá snědení jedné krabičky Tic-taců! Po snědení dávky, která odpovídá šesti diabetickým sušenkám (0,5 g/kg hmotnosti) může takový pes i zemřít. Buďte proto s lidskými sladkostmi u psů obzvlášť opatrní.
V létě pozor na otravu solí
Psi se mohou otrávit ale nejen sladkým, ale i slaným – otrava kuchyňskou solí je jednou z nejčastějších druhů otrav u psů během léta. Pokud totiž nemají dostatek vody, mohou se otrávit solí už i při konzumaci běžného krmiva ve formě granulí. V případě nedostatku pitné vody mohou být nebezpečné granule, které obsahují 2% soli a více.
Nebezpečná je také sůl obsažená ve zbytcích lidského jídla či v masných odpadech. Otrava solí způsobuje křeče a nekoordinované pohyby. Dávejte si proto pozor, aby váš pes měl obzvlášť během horkých dnů co pít.
Nevhodné, i když ne vysloveně jedovaté, jsou pro psy brambory – nedokážou je totiž strávit. Navíc jejich zelené části obsahují solanin, který jedovatý je. (Zelené či silně naklíčené brambory by už neměli jíst ani lidé.) Solanin se nachází také v zelených rajčatech. Pokud tedy už chcete dát psovi rajče, je potřeba vybrat takové, které je zcela zralé.
Pozor bychom si měli dávat také na vařené kosti – ty se totiž během kousání snadno štípou a úlomek se psovi může zabodnout zevnitř do krku, nebo i do žaludku a střev. Také není vhodné nechávat psovi v misce nedojedené zbytky potravy – u granulí to tolik nevadí, ale v jiných druzích jídla se rychle množí škodlivé bakterie, které by jim mohly způsobit zažívací potíže. A samozřejmě je dobré řídit se zdravým rozumem a psy nepřekrmovat.