S tejně jako my, i naši psi přijímají potravu, aby získávali energii, potřebnou k životu, a mohli se rozmnožovat. Jejich strava musí být vyvážená, podávaná v optimálně velkých dávkách a časových rozestupech.
Tradiční krmení je malé umění
Aby byl váš pes zdravý, musíte mu dopřát všechny složky potravy a není jednoduché je správně vyvážit. Jako u lidí jsou to především uhlohydráty, tuky, bílkoviny, minerální a stopové prvky a také vitamíny.
Štěně vyžaduje jiný poměr krmné směsi než dospělý pes. U štěňat připadají 2 díly masa na 1 díl přílohy, u dospělého psa je to přesně naopak.
Ovoce byste měli čtyřnohému příteli podávat zcela samostatně, alespoň dvě hodiny před nebo po podání jiné stravy, aby mu nekvasilo v trávicím traktu. Na vylepšení peristaltiky střev je ostatně skvělá strouhaná mrkev, přidaná třeba do polévky s kousky masa a jiné zeleniny.
Svému psovi byste neměli nikdy dávat pečivo z hladké bílé mouky, cibuli, zelí, kapustu, česnek, lomivé kosti, rafinovaný cukr, potraviny slané a kořeněné, či slazené umělým sladidlem, ale zejména čokoládu. Ta je pro něho doslova jedovatá.
Předem připravovaná krmiva vám vše usnadní
Díky těmto již hotovým krmivům bude mít váš pes k dispozici ideálně vyváženou stravu. Předem připravovaná potrava se dělí na konzervovanou, polosuchou a suchou.
Masové konzervy jsou pro psa stravou chuťově velmi přitažlivou, ale jejich energetická hodnota je poněkud nižší, než je potřeba. Proto je vhodné konzervy doplňovat jiným krmivem, třeba suchary.
Polosuchá krmiva mají nižší podíl vody než konzervy a v lákavosti pro psy jsou na půli cesty.
Granule neboli suchá krmiva jsou dokonale vyvážená pro určitou etapu vývoje psa anebo pro jeho pracovní vytížení. Musíte k nim jen vašemu psovi zajistit dostatečný přísun vody a také můžete granule navlhčit vodou nebo mlékem. Malou nevýhodou je, že pro psy není toto krmivo tak lákavé.
Hlavní zásady krmení
Krmení by mělo vždy probíhat ve stejnou dobu a zbytky, které pes nesní, byste měli ihned odstranit, aby si váš přítel nezačal vybírat.
Pokud se chystáte změnit svému psovi dietu, musíte pozvolna. Náhlý přechod by mu mohl způsobit trávicí problémy. Optimální je asi čtrnáctidenní postupné navykání na jiné složení potravy.
Důležité je nikdy nestřídat tradiční stravu a granule. Ke granulím také už není potřeba nic přidávat, ty kvalitní obsahují vše potřebné.
Po krmení potřebuje pes alespoň dvě hodiny odpočívat.
Respektujte rozdíl mezi štěnětem a psem
Krmné dávky pro štěňata je zpočátku potřeba rozdělit až na 6 porcí denně. Jak rostou, počet porcí snižujte. Od jednoho roku můžete své štěně krmit jako dospělého psa, tedy 1x až 2x denně. U starších psů je lepší krmivo opět dělit až na 3 dávky, aby nebyl jejich žaludek poškozován žaludečními šťávami, pracujícími naprázdno.
Krmení pro dospělého psa připravujte podle jeho zátěže. Také kondice vašeho psa je indikátorem potřebné dávky krmení, nezapomeňte k ní tedy přihlížet.