I když pejsek vypadá na první pohled mírumilovně, snad každý majitel pejska se někdy setkal se psí agresivitou. Ať už v malé či velké míře. I když je jinak váš pejsek mírumilovný a neublížil by ani mouše, když se potká tváří v tvář s jiným psem, může se z něj stát agresivní jedinec.
Kdy se agresivita objevuje?
I ten nejklidnější pes se může stát agresivním. Nejčastěji se agresivita projevuje právě vůči cizím lidem. Jaké mohou být příčiny agrese? A jak takového psa co nejlépe uklidnit? Asi vás zklameme, jednoduchý a jasný návod na uklidnění psa asi neexistuje. Na každého mazlíčka platí něco jiného.
Příčiny agrese
Agresivita psa se často spojuje s povahou nebo také s psychickým onemocněním psa. Někdy může jít o pozůstatek nevhodné výchovy, špatného prostředí nebo také o pozůstatek týrání psa. Jestliže pes takhle reaguje vůči cizím lidem nebo jinému psovi, může jít o nějakou nepříjemnou zkušenost, třeba o napadení nebo právě zmíněné týrání.
Jestliže je pes agresivní vinou psychického onemocnění, pak to může být i vinou genetiky. Pak je nutná správná a důsledná výchova. Někdy se může nemoc rozvinout ve chvíli, kdy pes vyrůstá v nevhodném prostředí nebo v nepřátelské atmosféře. Taková nemoc se pak musí řešit, aby se agresivita nestupňovala.
Jak zasáhnout u agresivního psa?
Ve chvíli, kdy se setkáváte s cizím psem, který chce toho vašeho napadnout nebo už jej napadne, jde o situaci zpravidla neřešitelnou. Doporučuje se psa „přiškrtit na obojku“, aby toho druhého pustil. Někdo říká, že se mají psi od sebe odtrhnout, ale zde hrozí, že vás pes v zápalu agresivity může napadnout.
Je vhodné přistupovat k agresivnímu psovi individuálně. Je třeba si najít ty správné metody. Někteří psi reagují na povely nesmíš, ale je důležité do jaké míry je agresivní a poslouchá na povely. Každopádně to nepodceňujte, a když se agresivita objevuje často, pak je nutno zasáhnout.