Hygiena je základ nejen u lidí, ale také u zvířecích miláčků. Samozřejmě, asi nebudete koupat vašeho pejska nebo kočičku denně, ale čas od času je to potřeba. Nejen proto, aby pejsek nezapáchal, ale také pro to, aby byl zdravý. Bez ohledu na to, že pejsek nemá rád koupání, musí se čas od času okoupat.
Pravidelnost je základ
Každý pejsek by se měl čas od času koupat, je jedno, jaké je to plemeno, jestli je aktivní, lenivý, jestli je mladý nebo starý. Koupání pomáhá v péči o psí srst, takže bude zdravá, lesklá a krásná. Rovněž během koupání pečujete o kůži vašeho mazlíčka, odstraňujete z něj nečistoty, pachy, alergeny, mrtvé kožní epitely a možné bakterie.
Jak často koupat?
Mezi koupáním by měly být určité rozestupy a závisí to od druhu srsti. Obecně se doporučuje koupat psi dvakrát až třikrát ročně. Možná si říkáte, že dlouhosrstá plemena na tom jsou jinak. Ti by se měli především vyčesávat a poupat poté v době línání, tedy na jaře a také na podzim. Naopak psi s kudrnatou srstí by se měli koupat častěji, i když nelínají.
Koupání jako takové je jistě fajn, ale musíte dbát také na výběr správných pomůcek. V první řadě používejte šampony, které jsou určené jen pro psy. Přípravky pro lidi jsou pro psy absolutně nevhodné, jsou pro zvířecí kůži agresivní, jsou pro velmi kyselé. Psi potřebují své speciální šampony s jinou hladinou pH.
Tipy pro psí koupání
Před koupáním psa vykartáčujte, zbavíte se zbytečných chlupů. Psa, podle velikosti, koupejte buďto ve vaně, doma nebo na zahradě. Voda by měla být vlažná, o něco chladnější, než volíte pro sebe. Pozor na to, aby voda nepálila vašeho pejska, i jemu musí být koupání příjemné.
Koupání by mělo začít od hřbetu a nakonec namočte hlavu. Pozor na to, voda se nesmí dostat do uší a také dávejte pozor, aby se voda nedostala do očí. Pejska oplachujte velmi pořádně, šampon nesmí nikde zůstat. Následně pejska vysušte ručníkem nebo fénem a máte hotovo!