S kvalitním dopravníkem na obilí můžete ušetřit i desítky tisíc

Výdaje spojené se sklizní nezahrnují pouze platy zaměstnanců. Počítat musíte i s velkým výdajem elektřiny. Tu vám pomohou ušetřit moderní dopravníky na obilí.

Časy, kdy veškerou práci obstarávala lidská síla, jsou dávno pryč. Během sklizně zastanou spoustu práce stroje, díky nimž je celý proces rychlý a optimalizovaný. To platí i v konečné fázi samotné sklizně, tedy během dopravy do sil na uskladnění.

Kvalitní dopravníky na obilí

Do sil se úroda dováží skrze dopravníky na obilí. Jejich výhodou je zejména výkon, který na maximum využívá dodané elektrické energie. Zemědělci a farmáři tak díky moderním dopravníkům mohou ušetřit až desítky tisíc korun ročně pouze za výdaje na elektřinu.

Nejčastějším řešením jsou řetězové dopravníky. Jak už název napovídá, doprava obilí probíhá s pomocí řetězu. Samotný stroj se pak skládá ze silného řetězu a unášečů, které samotný materiál dopravují až do místa určení (tedy do skladovacího sila).

Úrodu může ohrozit vlhkost

Skladování obilí ale není žádná hračka. V parných měsících musíte dbát na to, aby bylo obilí dostatečně provzdušněné a chladné. Zabráníte tak vzniku požáru, který by vás připravil o veškerou úrodu a s největší pravděpodobností i o drahá skladovací zařízení. Oheň ale není jediný živel, kterého byste se měli v souvislosti s úrodou obávat.

Vlhkost totiž může vašemu obilí také pořádně zatopit. K monitorování vlhkosti tedy můžete využít speciální vlhkoměry na obilí. Vyrábí se hned v několika variantách. Pořídíte tedy nejen velké stroje, ale také malé kapesní přístroje, s nimiž můžete snadno a rychle vlhkost změřit. Některá sila na obilí mají vlhkoměry přímo implementovány. O koupi separátního vlhkoměru se tedy v tomto případě starat nemusíte.