Rybářský kalendář: Kdy a na co vyrazit?

Zdroj: Ideogram AI

Začínáte s rybařením a nevíte, kdy je vhodná doba si na ryby políčit a kdy máte povinnost je nechat plavat? Poučíme vás nejen o hájení, ale i o vlivu ročních období na jejich aktivitu.

Každý rybář a zejména pak ten začínající by měl mít dobrý přehled o pravidlech rybolovu a době hájení jednotlivých druhů ryb. I když jsou tyto informace vypsané v Rybářském řádu, který je předkládán vždy se zakoupenou povolenkou, není od věci si tyto informace připomínat. Řád si nestačí pouze přečíst, ale je třeba ho mít tzv. pod kůží, protože neznalost zákona neomlouvá – ani rybáře.

Zdroj: Ideogram AI

Proč a kdy jsou ryby hájené

Jste-li neznalý začátečník, patrně vás bude zajímat, k čemu vůbec slouží hájení ryb. Ryby jsou během roku hájené v obdobích, kdy dochází k jejich rozmnožování. Pokud bychom tuto dobu nerespektovali, postupně by mohl být vybraný druh ryby v revírech existenčně ohrožen.

Dle zákona č. 99/2004 Sb., o rybníkářství, výkonu rybářského práva, rybářské stráži, ochraně mořských rybolovných zdrojů a o změně některých zákonů (zákon o rybářství) může rybář za odchyt a přisvojení ryby v době jejího hájení dostat pokutu až ve výši 5000 Kč nebo mu může být zakázána činnost po dobu 1 roku.

Zapište si proto do kalendáře tyto termíny:

  • Od 1. prosince do 15. dubna jsou v pstruhovém rybářském revíru hájeny všechny druhy ryb.
  • Od 1. září do 15. dubna jsou v rybářském revíru hájeni: pstruh obecný a losos obecný.
  • Od 16. března do 15. června jsou v rybářském revíru hájeni: a) ostroretka stěhovavá, parma obecná, parma východní, podoustev říční (nosák), jeseter, vyza, b) v mimopstruhovém rybářském revíru dále hájeni: jelec jesen, jelec tloušť.
  • Od 1. ledna do 15. června jsou v mimopstruhovém rybářském revíru hájeni: bolen dravý, candát obecný, okoun říční, sumec velký, štika obecná.
  • Od 1. prosince do 15. června je v rybářském revíru hájen lipan podhorní.
  • Od 1. ledna do 30. září je v rybářském revíru hájena hlavatka obecná (podunajská).
  • Od 1. září do 30. listopadu je v rybářském revíru hájen úhoř říční.
  • Od 1. ledna do 15. března je v rybářském revíru hájen mník jednovousý.

Kromě termínů hájení byste měli také znát denní doby lovu ryb, nejmenší lovné míry vybraných druhů ryb, povolené způsoby lovu a povolené prostředky k lovu a jejich užití, denní limit počtu kusů a hmotnosti přisvojených ryb a další rybářská pravidla. Vše je přehledně zaneseno v již zmíněném Rybářském řádu, který naleznete i na stránkách Českého rybářského svazu (www.rybsvaz.cz) v sekci Pro členy.

rybář
Zdroj: Canva free license

Kdy máte největší šanci na úlovek

Úspěšný lov nezávisí pouze na tom, jaké používáte krmení pro ryby a návnady, jakou jste zvolili lokaci, způsob lovu a jestli máte správné vybavení, především závisí na aktuálním rozpoložení samotných ryb. Jejich aktivitu ovlivňuje denní i roční doba a počasí. Všechny tyto faktory není možné přeceňovat, protože vlivů je celá řada, nicméně několika zákonitostmi se řídit můžete. Co je dobré vědět?

  • Během zimy jsou ryby v útlumu, mají zpomalený metabolismus, což znamená, že tolik nevyhledávají potravu. Drží se často v místech pod spadlými kmeny, mostními pilíři a kameny. Pokud se v tomto období rozhodnete na ryby vyrazit, vyplatí se chytat spíše v tekoucích vodách. Ideální technika lovu je tzv. plavaná.
  • Na jaře už se šance na úlovek zvyšují, protože ryby začínají pomalu vyrážet za potravou a některé druhy se připravují na tření. Jejich aktivita je však zpočátku stále nevyzpytatelná kvůli proměnlivému počasí. Je lepší lovit v zátokách, při břehu, v menších hloubkách a na slunných místech, kde se ryby nejčastěji zdržují. Doporučuje se používat aromatickou a barevnou návnadu, která je dobře vidět.
  • V létě jsou pro rybolov příznivé podmínky, protože aktivita ryb je na nejvyšším stupni. V parnech se však vyplatí vyrážet k vodě brzy ráno (mezi 4. až 9. hodinou) a večer (po 17. hodině), protože přes den kvůli vedru ryby příliš aktivní nejsou a pokud ano, zdržují se spíše v zastíněných oblastech. Je třeba sledovat povětrnostní a teplotní podmínky, protože ryby na ně citlivě reagují. V období veder je třeba vyhledávat prokysličené oblasti vody, vyhnout se mělčinám a hlubokým tůním, v případě deštivého počasí je šance uspět i v mělčích vodách. Úspěšný bývá v létě také noční rybolov zejména kolem půlnoci.
  • Na podzim ryby stále vyhledávají potravu, již ale šetří energií z důvodu blížící se zimy. V tomto čase je dobré chytat ve středních hloubkách a zaměřit se na místa, kam stále dopadá sluneční svit. Podzim je ideální čas pro lov dravých ryb, které si musí do zimy vytvořit tukové zásoby. Lov dravců ztěžuje proměnlivost počasí, nicméně je dobré vyzkoušet osvědčená místa jako jsou hrany (nerovnosti terénu), balvany, pařezy a stromy.
Úlovek
Zdroj: Ideogram AI

Pokud vás zajímá, kdy je ideální čas pro to vytáhnout rybářský prut, nabízí moderní doba rybářům i nápovědy v podobě aplikací (Vranka, Fishapp, Rybářská předpověď, Kdy na ryby apod.), které mimo jiné informují o aktuálních podmínkách pro rybolov – sledují počasí a vypočítávají předpokládanou aktivitu jednotlivých druhů ryb. Obecně se doporučuje ve studených měsících vyrážet k vodě mezi 10. až 16. hodinou, při vysokých teplotách to raději zkusit ráno nebo večer.

I když existuje spoustu knih, rybářských rad a jiných pomocníků, rybář by měl myslet zejména na to, že se na tato vodítka nedá vždy 100% spolehnout. Chování ryb je z velké míry nevyzpytatelné a nikdy se nám nepodaří odhadnout působení všech možných faktorů na jejich aktivitu. Inspirovat se můžete, dbát předpisů musíte, ale bát se zkoušet štěstí kdykoliv rozhodně nemusíte.