U lidí se často, bohužel, objevuje rakovina. Je to agresivní onemocnění, které je nutno léčit. Někdy má dotyčná osoba šanci a z této nepříjemné a vážné nemoci se vyléčí, jindy bohužel ne. Jak jsou na tom psi? Může také je postihnout toto zákeřné onemocnění? A pokud ano, jde to u psů léčit?
Rakovina u psů
Bohužel je tomu tak, rakovina se nevyhýbá lidem a ani psů. Ty stále častěji trpí nějakou formou rakoviny. Při diagnostikování rakoviny je nutná léčba onkologa, který následně určí, jak nejlépe při této léčbě postupovat a jak nemocná zvířata léčit – zda to vůbec jde. Když váš veterinář zjistí, že má pejsek rakovinu, obvykle vám doporučí návštěvu veterinárního onkologa. Pokud nevíte, kde ve vašem okolí takovéhoto lékaře najít, pak určitě můžete požádat o pomoc veterináře nebo internet.
Léčba rakoviny u psů
Cílem je zničit nádorové buňky a zanechat v psím tělíčku ty zdravé. U zvířat je cílem léčby prodloužit jejich život a zachovávat do určité míry kvalitu života. Je to způsobeno i délkou života u psů. Léčba může být chirurgická, radiační, psi mohou podstupovat chemoterapii, imunoterapii. Každá jednotlivá léčba se liší postupem a následnými výsledky. Jednotlivé léčebné postupy a procesy navrhuje již zmíněný veterinární onkolog, který vašemu psovi, podle stupně a stádia rakoviny a velikosti nádoru doporučí tu nejlepší léčbu a následnou péči.
Je možná prevence?
Podobně jako u lidí, tak ani u psů neexistuje jeden ověřený a fungující způsob, jak se rakovině vyhnout. Určitými kroky můžete snížit riziko vzniku. Psa nevystavujte nadměrnému působení sluníčka, neodmítejte kastraci a sterilizaci, protože i u psů fungují predispoziční faktory. Pravidelně se psem choďte na prohlídky k veterináři, který toto onemocnění může odhalit včas.