Psí vrtění ocasem, co znamená?

Psi běžně vrtí ocáskem a to nejen při setkání se svými zvířecími kamarády, ale také ve chvíli, kdy se vrátíte domů z práce, kdy na něj přívětivě mluvíte. Rovněž zapojují ocas také při setkání s nepřítelem nebo ve chvíli, kdy se cítí nejistí a ohrožení. Jak však poznáme, co si pejsci myslí?

Komunikační nástroj

Psí ocas můžeme brát jako takový komunikační nástroj, náhrada za hlas a schopnost mluvit. Packami toho moc nesvedou, ty jim pomáhají v pohybu. K psímu ocasu si musíte všímat obličejové miminky, postavení těla a právě ocasu. To vše dohromady vám často poví, proč se pejsek chová tak, jak se aktuálně chová, řekne vám to také, jaký má pejsek aktuálně pocit.

Dorozumívání

Díky psímu ocasu se pejsci dorozumívají. Nemají zrovna skvělý zrak, je pro ně horší všímat si detailů a barev. Co však registrují velmi dobře je pohyb. A právě mávání ocasem je snadno rozpoznatelné a všimnou si jej hned. Díky ocasu je možno šířit vlastní pach k ostatním. Psí ocas je tedy důležitou součástí každého pejska, bývá často kontrastní, barevný, výrazný. Na konci mohou být štětiny či chomáč chlupů.

Jak váš pejsek nese ocas?

Způsob toho, jak nese svůj ocas, odráží aktuální nápadu. Samozřejmě ve spolupráci s celkovým postojem těla psa. Sebevědomý pejsek drží svůj ocas vysoko. Je-li pejsek vystrašený, tlačí jej nízko k zemi, mnohdy dokonce může ocas přitisknout k břichu. Do střední pozice umisťují svůj ocas psi, kteří jsou uvolnění a pohodoví.

Připadá vám mávání psím ocasem stejné? Není to tak, liší se v důrazu, intenzitě, rychlosti. Vědci navíc také poukazují na fakt, že je důležité, na jakou stranu mávání ocasu směřuje více. Jestliže pejsek spatří nepřátelského psa, máchá ocasem spíše k levé straně, když má radost, směřuje pohyb spíše k pravé části. Pozor také na jemné vibrační chvění ocasu. Jestliže toto objevíte u svého pejska, pak se mějte na pozoru. Můžete od něj očekávat nějakou nečekanou věc, nebo se vydá střemhlav na útěk.