Obezita je ve vyspělých zemích běžným jevem. Udává se, že nadváhou v nich trpí až 44 % populace. Bohužel, tento problém se netýká pouze lidí, ale mnohdy i domácích zvířat a psů. Dokonce už jsou i známy soudní procesy s majiteli, kteří příliš své psy překrmovali. Pejskům totiž nadváha škodí stejně jako lidem, ale na rozdíl od nich si sami nepomohou.
Obézní psi trpí chorobami a žijí kratší dobu
Přibírání na váze u psů, zejména u fenek, je někdy výsledkem hormonálních změn ve stáří. U mladších psů mohou být příčinou hormonální poruchy, ale to je spíš vzácnost. Existují ovšem rodové a plemenné dispozice. Například jezevčíci, labradoři, baseti, bíglové nebo kokršpanělé mají sklony tloustnout. V těchto případech však jde o přijímání nadbytečných kalorií a nedostatečnou fyzickou aktivitu.
Překrmování psů je sice paradoxně většinou výsledek lásky a povolnosti, ale způsobuje jim mnohé zdravotní problémy. Jeden z hlavních následků je, že pejsci s nadváhou žijí mnohem kratší dobu. Postihují je také oběhové nemoci a pohybové obtíže jako následky zánětu kloubů a poškození vazů nebo plotýnek v páteři.
Před hubnutím s pejskem navštivte veterináře
Kila navíc však taky poškozují psům játra a slinivku a způsobují zácpy a plynatost. Fenky malých plemen trpí při vyšší váze na cukrovku a častější jsou pak u psů i nádorová onemocnění. Nadváha u nich také snižuje pravděpodobnost zabřeznutí a vůbec celý proces vrhnutí mladých je rizikovější. U obézních psů je také problém s anestezií v případě operace – musí se jim dát vyšší dávka anestetika.
Pokud náš pejsek potřebuje zhubnout, je lepší se svěřit do rukou veterináře, který se specializuje na dietetiku psů. Amatérské pokusy by mu totiž mohly ještě víc ublížit. Lékař napřed psa vyšetří, aby zjistil, zda tu nehraje roli nějaké onemocnění. Pak už stačí jen dodržovat klasické zásady hubnutí – snížit příjem cukrů a škrobů v potravě, přidat vlákninu a bílkoviny. A taky pohyb.
Na psí dietu přecházejte postupně
Dnes máme pro tyto účely k dispozici i průmyslově vyráběné psí diety, označené buď “light” nebo “low calorie”. Někdy firmy vyrábějí krmivo pro starší psy, zvané “senior”, které je však spíš určeno k prevenci obezity.
Ovšem stejně jako na každou stravu, i na tu dietní je potřeba u psů přecházet postupně. Trvá to přibližně jeden až dva týdny, kdy postupně zvyšujeme podíl stravy dietní na úkor té obvyklé. Pes si tak snadno zvykne.
Nejtěžší asi je, udržet si přísnost a nepodlehnout prosícím psím očím, když pejsek začne žebrat. I pamlsky, které svému psovi dáme, musí být započítány do dietního jídelníčku. Stejně tak musíme trochu slevit ze svého vlastního pohodlí a dopřát pejskovi víc pohybu. Je potřeba to vydržet, však to děláme pro zdraví svého psa.
Zdroj obrázku: https://www.flickr.com/photos/simonov/276641019