Zvláště v jarních měsících pozorujeme u psa zřetelnou únavu. Vlahý jarní vzduch prosycený opojnou vůní má zčásti nepříznivý vliv na životní pochody organismu psa. Na jaře se dostavují individuální zažívací potíže, únava a malátnost. Příčin je několik a všechny mají jednoho společného jmenovatele. Jsou jimi náhlé a vpravdě revoluční změny počasí. Tepelné výkyvy mezi dnem a nocí, časté střídání vysokého a nízkého tlaku, změny ve výměně látkové, zvláště v působení vitaminů, fermentů a stopových prvků patří mezi hlavní činitele.
V jarních měsících se tělesná zdatnost psů snižuje. Pokles tělesné zdatnosti se projevuje i u psů služebních. Běhání, skákání, šplhání, plavání či plazení jsou pro ně v jarních měsících velkou zatěžkávací zkouškou. A jak proti jarní únavě postupovat?
Odpověď souvisí s látkami, které působí blahodárně na látkovou výměnu a tím i na výkonnost. Mezi takové patří hroznový cukr, ovesné vločky a jemně rozřezané listí pýrů a mladých kopřiv. Biologické látky jako vitamíny, fermenty a bílkoviny koncentrované v zeleném pýru kopřiv a ovesných vločkách podporují krevní oběh, výměnu látkovou a regeneraci buněk, tlumí choroboplodné zárodky a příznivě ovlivňují vnitřní sekreci žláz. Jedná se o účinné prostředky proti jarní únavě psů. Ostatně tuto skutečnost si můžeme ověřit při jarních procházkách ve volné přírodě. První starostí psů bývá nalézt vhodné traviny. Proto je velmi účelné, když svého psa zavedeme doprostřed zeleného bohatství rostlin, obzvláště travin.