Do roku 2012 se žádné ZOO nepodařilo vyvést na svět mláďata pardálí želvy. Vajíčka prostě neprospívala a nevyvíjela se. Dokud v pražské zoologické zahradě nedostali nápad!
ZOO inkubovala vajíčka ve vinotéce, protože potřebovala trochu zchladit
Chovatelé v pražské ZOO totiž zjistili, že aby se malé želvy vylíhly, potřebují být vejce nějakou dobu ochlazená na teplotu 10-15 °C. Kde ovšem takové prostředí vzít? Nakonec se řešení našlo a chovatelé využili chladicí box, který slouží k ukládání vína.
Vejce naskládali do vinotéky a nechali je tam při teplotě 13 °C a 75% vlhkosti 126 dní. Až potom je přenesli do vyhřáté líhně, která měla 31 °C. A po třech měsících se jim konečně začaly líhnout malé želvičky.
Tohle zatím nikoho na světě nenapadlo a pražská ZOO slavila prvenství. V roce 2012 se jim takto narodilo osm malých želviček, které byly pojmenovány na počest svého inkubátoru po odrůdách bílých vín. Jména vybíral jejich kmotr, someliér Jiří Kačerovský.
Letos vyvedla pražská ZOO stejným způsobem další želvičky a metoda inkubace ve vinotéce se tak potvrdila jako životaschopná. Snad se teď můžeme na vzácné želvy těšit každý rok.
Malé želvičky mají na krunýři skvrny jako pardál, proto jsou po něm pojmenované
Želva pardálí je druhá největší suchozemská želva Afriky. Dorůstá hmotnosti až 50 kg a délky až 70 cm. Malé želvičky však měří ani ne 5 m a váží asi 30 g. Jméno pardálí dostali podle vybarvení krunýře, které připomíná pardálí skvrny.
V přírodě se želvy pardálí pohybují hlavně ve stepích s řídkým porostem a v suchých obdobích dokážou putovat za potravou do obrovských vzdáleností. Dokonce jsou kvůli tomu schopny překonávat i pouště.
Živí se bylinami a spokojí se i se suchou trávou a sukulenty, které jim v sušších oblastech zajišťují také zásobu vody. Pokud mají tu možnost, pijí želvy pardálí hodně vody. V suchých měsících, když je vody i potravy málo, upadají tyto želvy do letního spánku.