Už jste určitě slyšeli, že od nedělního oběda dáte psům kosti. Na vesnicích je to poměrně běžná tradice, kdy si psi tak trochu přilepší a získají něco navíc. Ve městech se však u psů lidé obávají nemocí, problémů s trávením a kdoví co ještě. Jak to tedy vlastně je? Můžete dávat psům kosti? Nebo je to pro ně vysoce nebezpečné?
Granule kdysi nebyli
Když se podíváme hodně do minulosti víme, že granule neexistovaly. Psi tak rozhodně nedostávali do misky svůj denní příjem granulí, které jsou vyvážené, mají v sobě ideální poměr živin a vitamínů, které psi prostě potřebují. Co tedy psi jedli? Živili se tím, co si ulovili venku. Často to byli také zvířata (obratlovci). A myslíte si, že vlci pečlivě zuby odstraňovali například z takového hlodavce kůstky, protože je jednoduše nejedí? Ne, tak tomu rozhodně nebylo!
Je nutno si připomenout, že není kost jako kost. Vlci kdysi konzumovali syrové kosti, nikdo jim nevařil maso. Vařením totiž kosti zkřehnou a působením psích zubů se lámou na ostré štěpiny. Pro psa jsou vařené kosti hůř stravitelné. Po tepelné úpravě jsou také velmi nebezpečné dlouhé a duté kosti drůbeže. Spolu s nimi také mohou psům vadit zbytky, ty často zkomplikují trávení a psi tak budou mít problém, který bude muset řešit veterinář.
Kosti ano, ale syrové
Pokud tedy chcete svým dopřát pestrost, pak se zaměřte na kosti, které jsou syrové. Musíte však vzít v úvahu, že dnes psům syrové maso povětšinou nedáváte. Jde o granule nebo masové konzervy, takže ne vždycky se mohou psi dobře popasovat s kostmi. Pokud se rozhodnete pro kosti, pak je nutno myslet na syrové kosti a také takové, které by psům neměly v trávicím traktu ublížit. Vyhněte se špičatým a ostrým kouskům.