Chameleoni jsou zajímaví tvorové. Dokážou se každým okem dívat jiným směrem, kořist loví vymrštěním jazyka, který může být až dvakrát delší než celé jejich tělo, a dokážou během chvilky změnit zbarvení. Ale pozor – to, že se tak chameleon přizpůsobuje prostředí, je častý omyl. Barvou totiž chameleoni vyjadřují své duševní rozpoložení.
Chameleoni žijí převážně v Africe, na Madagaskaru (kde se vyskytuje více než polovina všech druhů), v Indii a na Srí Lance. V Evropě žije jen jediný druh, chameleon obecný, kterého najdete v jižním Španělsku kolem Středozemního moře.
Tento ještěr je známý především díky schopnosti měnit svou barvu. Je rozšířeným omylem, že chameleoni mění barvu tak, aby se přizpůsobili svému okolí. Chameleoni sice zbarvení mění, ale tyto proměny vyjadřují spíše jejich pocity – a závisí například i na spektru světla, teplotě nebo ročním období.
Naštvaný chameleon se zbarví do co nejtmavších odstínů a přitom se nafukuje, aby zastrašil soupeře. Spící chameleon naopak vybledne do nejsvětlejšího odstínu zelené, jaký je jeho pokožka schopna vytvořit. Zbarvení hraje roli i při námluvách chameleonů, kdy samec předvádí své pestré barvy. Pokud samička nemá zájem, dá to najevo tmavým zbarvením.
Za schopnost měnit barvy chameleoni vděčí tomu, že mají pod průhlednou kůží tři vrstvy buněk různých barev – první je tvořena žlutými a červenými buňkami, druhá modrými a bílými a třetí černými. Díky změnám jejich velikosti a přibližování nebo naopak oddalování od pokožky dosahuje chameleon změny zbarvení – a je v tom rychlý, na změnu barvy mu stačí pouhé tři sekundy! Každý druh chameleona dokáže vytvořit trochu jiné spektrum barev.
Za povšimnutí stojí i oči chameleonů. Nejenže se každým z nich dokážou dívat jiným směrem, ale mohou je natočit až o 90 stupňů ve vertikálním směru a horizontálně dokonce o 180 stupňů. Díky tomu je jediné místo, kam chameleon nedohlédne, přímo za jeho hřbetem. Pomocí drobného pohybu oka si chameleon může jeden předmět prohlédnout ze dvou různých úhlů. Dokáže také vidět kořist vzdálenou až kilometr.
Pokud byste chtěli mít chameleona doma, připravte se na to, že to není nejlevnější záležitost – velká je především počáteční investice do terária. To musí být dostatečně velké a především vysoké, protože chameleoni jsou stromoví tvorové a rádi šplhají. Minimální rozměr terária pro dospělého samce chameleona je 50 x 50 x 100 cm, pro samici 40 x 40 x 80 cm. Terárium je potřeba vybavit UV zářivkou, která zajistí dostatek světla, a také obyčejnou žárovkou, pod kterou se chameleon může vyhřívat.
Chameleoni se živí převážně hmyzem – můžete je krmit cvrčky a sarančaty ze zverimexu. Chameleoni chovaní v zajetí potřebují také dostávat vitamíny a minerály, které koupíte ve zverimexu jako speciální směs, jíž poprášíte podávaný hmyz. Hmyzí dietu doplňují malé kousky ovoce nebo jedlé květy.
Pokud neplánujete chov, pořiďte si jen jednoho chameleona – jsou to totiž samotářští tvorové. Pro začátečníky je nejvhodnější chameleon jemenský, obecný nebo Jacksonův.
Zdroj obrázku: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jemencham%C3%A4leon_Chamaeleo_calyptratus.jpg