Existuje skupinka lidí, která bere plazy jako sympatické mazlíčky, mnozí je i chovají doma. Jsou nenároční, a i když si to možná nemyslíte i s plazy se dá užít spoustu zábavy. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vlastně zvířata vidí? A konkrétně i plazi? Jak vidí? A důležité je, co vlastně vidí? Vidí barvy? Na všechny tyto otázky najdete odpovědi v následujícím článku.
Rozlišují kořist
Plaz potřebuje vidět, jako každý tvor, potřebuje rozlišit tvar a mnohdy také i barvu své kořisti, popřípadě jiné potravy, například rostlin. Jedině tak se mohou správně rozhodnout, zda zaútočí a hlavně, na co zaútočí. Oči jsou důležité také pro to, aby sledovali pohyby svého partnera, mláďat, živočichů a i dalších nepřátel, které na něj mohou útočit. Malé oči mají ty druhy, kteří žijí pod zemí nebo ve vodě.
Vidí barvy?
To asi zajímá mnoho z nás, vidí plazi také barvy, podobně jako my? Nebo vidí jen nějaké základní barvy? Někteří plazi skutečně mohou rozlišovat barvy, například černo – černou nebo žluto – černou a to na těle jedovatých druhů hmyzu. Některé druhy krokodýlů a hadů naopak barvy vůbec nerozeznávají a jsou tak barvoslepí. Někteří reagují zase na infračervené světlo.
Ochrana očí
Plazi mohou mít také oči chráněné. Mohou mát skelný pohled, který je způsoben tím, že se jejich oční víčka srostla a chrání tak oči před nečistotami. Povětšinou u plazů bývají pohyblivá spodní víčka, která jsou také větší. Někteří mají takzvané třetí víčko, tedy průsvitnou blanku, která se přetahuje přes oči a tak je udržuje vždy čisté a vlhké.
Vidí prostorově?
Ano i ne, rozhoduje u nich to, jak jsou umístěné oči na hlavě. Mají-li oči po stranách a jejich zorná pole se nepřekrývají, pak prostorové vidění není. Prostorové vidění znamená výhodu, díky tomu umí lépe odhadnout vzdálenost a tedy i přesnější informace o tom, kde kořist ve skutečnosti je.