Je zajímavé, že středověké způsoby výcviku poslušnosti jak psů, tak i opic byly s ohledem na rozdílnou složitost přibližně stejné a vyžadovaly také přibližně stejnou dobu. Již ve středověku se cvičily ke sběru kokosových ořechů opice druhu Macaca nemestrina. Mláďata chycená v džungli byla přivázána k chýši cvičitele, který si vynucoval poslušnost podobnými prostředky, jako starší opice v pralese od mladších, to je bitím a hrozivými skřeky. Vrcholem výcviku bylo, když opice rozeznávala ořechy podle stupně zralosti.
Opice byly trestány za každou chybu tak dlouho, dokud nepochopily, že mají dělat jen to, co je beztrestné. Výcvik opice trval jeden až dva roky. Opice Macaca nemestrina se používají ještě dnes ke sběru kokosových ořechů a dodnes se cvičí touto středověkou metodou.
Z díla královského pruského vrchního lesního rady F.C. Jestera vyplývá, že zhruba až do osmnáctého století byli obdobným krutým způsobem cvičeni i psi. V Evropě přicházela pro výcvik v úvahu mimo psů pastýřských nebo ovčáckých různá plemena hlavně pro účely lovecké. Přitom samotný výcvik psa trval dva až tři roky.
V té době se začala v celé střední Evropě rozšiřovat parforsní metoda, o které píše německý klasik Heinrich Wilhelm Döbel v roce 1746. Velký pokrok pro výcvik psů znamenala francouzská metoda. Touto parforsní metodou se začali cvičit také služební psi, dříve zvaní policejní, později také vojenští. Parforsní metodou se cvičí psi namnoze dodnes, ač má zásadní nedostatky, pramenící z neznalosti psychologie psa. Protože psi cvičení podle francouzské parforsní metody byli mnohdy zkaženi, vznikla nová, tak zvaná hravá metoda.
Hravá metoda neužívá násilné přinucení. Psi nebyli sice při výcviku kaženi, ale zato byli nedocvičení a v praxi nespolehliví. Lze říci: jako se nedá použít metoda parforsní u psů měkkých, nelze hravou použít u psů tvrdých. Chceme-li tedy vycvičit svého psa rychle a tak, aby nám dělal radost, musíme vědět, jaké vlastnosti mají psi jeho plemene, jaké jsou životní projevy psů, co ovlivňuje jejich chování a chápání. Pes, kterého cvičíme v souladu s jeho povahou, pracuje vždy ochotně, s radostí a podává přitom za všech okolností nejvyšší možné výkony.