Zdá se vám, že kuna je roztomilým zvířetem, které by nemuselo člověku nijak škodit? Pak se buď v problematice nevyznáte, nebo znáte pouze kunu lesní. Ta totiž žije pouze v lesích a je poměrně hodně plachá. Naopak kuna skalní je velmi nepříjemným lovcem, který dokáže zlikvidovat všechny slepice v kurníku a mnohé drobné savce.
Neblaze působí i v podhledech, kde máte izolaci, a doslova zkázu představuje v autech. Proč se do nich kuna stěhuje, jak škodí a dá se proti ní bránit? Nepřestávejte číst, odpovědi na všechny otázky najdete v následujících řádcích.
Proč vlastně kuna míří do auta?
Z jednoho prostého důvodu, miluje teplo. Proto si vleze pod kapotu a schovává se v blízkosti motoru. Tady o příjemné teplo rozhodně žádná nouze není, ba naopak. Její přítomnost je ale rozhodně nežádoucí, protože v autě bohužel jenom nespí. I proto by měl být sprej na kuny vaši povinnou výbavou.
Co všechno kuna v autě ničí?
Mimo tulení se k motoru vytváří nepořádek. V lepším případě do oblasti motoru zanese odpadky zvenčí. V horším se pustí do izolace a následně také do kabelů a elektroinstalace či gumových hadiček. Nezřídka se stává, že vyzkratuje celou řídící jednotku, což pak není pro majitele zrovna nejnižší položka.
Braňte se!
Možní by se mohlo zdát, že nejjednodušší metodou likvidace kuny je její odstřel, případně přichystání želez. Ne! Jednak jde o vcelku brutální záležitosti a jednak jsou kuny mimo období od 1. listopadu do konce února hájené. Mnohem jednodušší je pochopitelně preventivní opatření. Sprej proti kunám v autě je ideální záležitostí. Zvířata zkrátka charakteristický pach nesnáší a do auta nebudou chtít. Jinak lze pořídit také ultrazvukový odpuzovač kun do auta, který je také velmi účinný. Nemáte-li garáž, určitě do tohoto přístroje investujte a ochraňte své auto před vznikem mnohem větších výdajů v podobě nápravy škod.